Anasayfa » GENÇLİK » Zorunlu, zorla ara: Futbol için!

Zorunlu, zorla ara: Futbol için!

Güney Afrika’da ırkçı rejimin, Afrika Ulusal Kongresi’nin (UNC) direnişi ve emperyalist kapitalizmin de desteğiyle, devrilmesinin ardından; UNC, ’94’te başa geçmişti. Siyah çoğunluğun büyük desteğini alan, umudunu bağladığı UNC yönetimi; ne denli militan, kitlesel olursa olsun, sermayeye uzlaşmaz karşıt olmayan, ulusal toplumsal tüm hareketlerin; er geç, kendi içindeki uzlaşmaz karşıt sınıflara ayrışacağını ve kendi burjuva kesimlerinin, sermaye ve emperyalist kapitalizm ile kaynaşıp bütünleşerek, iktidara ortak olacağını ortaya koydu.

Sermayenin sınıf iktidarının yeni yönetim rejimi, UNC Hükümeti; her emperyalist ve bağımlı kapitalist ülkenin yaptığı gibi; sermayenin dünya çapında, işçi sınıfı ve emekçilere yıkım getiren programının, saldırgan uygulayıcılarından biri oldu.

Güney Afrika’da, öncesiyle birlikte, özellikle de ’94’den bu yana; işçi sınıfı ve emekçilerde, sadece yoksunluk, sefalet ve yıkım birikmedi; hesap sorucu, hakları söke söke alıcı ve yıkıcı öfke de birikti.

İşçi sınıfının grev ve militan gösterileri, 2010’da, daha da yükseldi. Geçtiğimiz Haziran ayında, büyük çaplı bir grev ve militan gösteri dalgasına dönüştü.

İlginç olan; grev dalgasının başını; önceki dönemin yasa tanımaz, militan işçilerin militan sendikası olan; şimdiki dönemin ise, Hükümet bileşeni ve büyük ölçüde “evcilleştirilmiş” COSATU’nun çekmesiydi!

1 Haziran: Genel grev. Kamu işçi ve emekçileri. COSATU.
9 Haziran: Genel grev. Kamu işçi ve emekçileri. Tüm ülkede kitlesel protesto gösterileri. Ulaşım sektöründe çalışan tüm işçi ve emekçilerin, iş bırakarak, genel grevdeki kamu emekçileriyle dayanışması. Grev kırıcılarla amansız çatışmalar.
13 Haziran: Önceki aylarda, Dünya Futbol Kupası’nda sömürülüp ezilen 70 bin işçinin grevlerinin ardından, süren eylemleri. “FİFA mafyası defol!” Polisle çatışma.
15 Haziran: Bilet gişelerinde çalışan işçilerin iş bırakması.

General Motors, Güney Afrika’daki fabrikasında, karar verdi: “Dünya kupası başlamadan bunu çalışanlarımız için sorun olacağını farkettik. Personelimizle görüşmeler yapıp çalışma saatlerini maçlara göre ayarlamaya karar verdik. “

Haziran ortasında, grevlerin, Dünya Futbol Kupası’nı ezip geçeceğini öngören Hükümet, final maçının oynanacağı 11 Temmuz’a kadar, grev yasağı koydu!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*