Anasayfa » BASINDAN » Zorlu Center’da inşaat işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Zorlu Center’da inşaat işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Zorlu Center’da 5 gündür sürdürdüğümüz direnişimiz kazanımla sonuçlanmıştır.

İki aydır ücretlerini alamayan işçi arkadaşlarımız pazartesi sabahı iş durdurarak bizleri çağırdılar. Bizlerin şantiyeye gitmesinden sonra patron bir aylık ücretlerin hemen yatırılacağını söyledi. Ama iki yıldır aynı problemlerin devam etmesinden kaynaklı olarak işçi arkadaşlarımız bütün haklarının ödenmesini ve iş akitlerinin fesh edilmesini istiyorlardı. Ücretlerin ve diğer geri kalan haklarının ödenmesi için dört gün boyunca şantiyede direndik.

Patronlar ilk gün yatırdıkları bir aylık ücretlerden sonra çarşamba günü de geri kalan ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatını da yatırmak zorunda kaldılar.

Direnişimiz ilk 2 günde direnişin taleplerini elde etmişti. Yalnız bu yeterli değildi. İşçi arkadaşlarımızın tazminatlarında iyileştirme yapılması için direnişimizi uzatmaya karar verdik. Patronlar yıllardır sözleşmede yaptıkları oyunlarla işçinin ücretlerinden düzenli olarak çalıyorlardı. İşte biz de buna karşılık kıdem tazminatında bir iyileştirme farkı ödenmesini istiyorduk. Bu gün (Cuma) bu farkların ödenmesinin kabul edilmesinden sonra direnişimizi sonlandırdık.

Biz inşaat işçileri olarak böyle bir problemle ilk defa yüz yüze kalmıyoruz, Zorlu Center’da da bunu yaşadık. Bu klasik gerçeği direnişimizle bir kez daha kırdık. Patronlar sınıfı örgütlü gücümüz karşısında bir kez daha diz çökmek zorunda kaldı.

 

İnşaat işçisinin haklı ve onurlu mücadelesi bundan sonra da devam edecek.

Direne direne kazanacağız!

İnşaat İşçileri Sendika Girişimi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*