Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Zorlu Center, inşaat işçilerinin direnişi ve Gezi…

Zorlu Center, inşaat işçilerinin direnişi ve Gezi…

Zorlu Center’da taşeron firma Tasel Elektromekanik’e bağlı olarak çalışan 130 inşaat işçisi Temmuz ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı.

Şantiye içinde bekleyen işçilerle görüşmeye gelen şantiye şefi, ücretlerin Pazartesi günü verileceğini söyledi.

İşçilerin şantiye içindeki bekleyişleri sürüyor.

Zorlu Center’da bu yılın Şubat ayında da Aktürk İnşaat’a bağlı Mapet taşeron şirketi bünyesinde çalışan inşaat işçileri ödenmeyen ücretleri için İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği ile bağlantıya geçerek direniş başlatmışlardı. 50 işçinin işbırakarak inşaatı terketmeme eylemi kazanımla sonuçlanmıştı.

zorlu__center_insaati1Zorlu Center: İşçi kıyım ve sömürü merkezi

Zorlu Center’ın inşaatı, Zincirlikuyu’da eski karayolları arazisi üzerinde 2017’de başladı. İnşaatı 4 kata ulaşmışken mühürlenen, sonra Beşiktaş Belediye Meclisi’nin ve Mimarlar Odası’nın onayı olmadan 1 günde ruhsat çıkartılan Zorlu Center inşaatında taşeron inşaat işçilerinin korkunç çalışma koşulları ve işçi ölümleri de, Zorlu Holding’in belediyeye ve medyaya yedirdiği rüşvetler nedeniyle kamuoyuna yansıtılmıyor. En son 2012’de bir işçi 14. kattan yere çakılarak ölmüştü. Bu iş cinayetinin yaşandığı zaman Zorlu Center’ın çalışma ruhsatı alıp almadığı bile belirsizdi. Beşiktaş Belediyesi de konuyla ilgili bir açıklama yapmamıştı.

Çevredeki esnafın, işçilerin ve görgü tanıklarının belirttiğine göre Zorlu Center’daki işçi ölüm ve sakatlanmaları da ilk ve tek değil. Çevre sakinleri ve işçiler daha önce de Zorlu Center’da ölümlü ve ağır yaralanmalı iş kazalarının olduğunu, ücretlerin ödenmediğini, işçi direnişlerinin yaşandığını ancak hepsinin kamuoyundan saklanmaya çalışıldığını söylüyorlar.

imagesZorlu Center, inşaat işçileri direnişleri, sökülen ağaçlar ve Gezi

Zorlu Holding, mevcut karayollarına ait araziyi şaibeli biçimde 800 milyon dolara kapatmış, 2.5 milyar dolarlık yatırımla, Manhattan Broadway takliti, ultra lüks rezidans, AVM, ofis, eğlence merkezlerinin olduğu kuleleri dikmeye de Levazım semtini alt üst ederek ve semt sakinlerinin 35 yıl önce diktiği ağaçları yıkarak dikmeye başlamıştı. Alanın yüzde 85’ini yeşil alan yapacağı yalanına karşın, şu an tamamı blok demirçelik yığını durumunda, bir kaç metrekarelik yeşil alan bile bırakılmamış durumda. Böylece Maslak’tan Şişli’ye kadar olan güzargahta mali oligarşik el koyma, plaza, avm ve metrekaresi 10 bin dolardan başlayan 700 metrekarelik rezidanslardan geriye kalan tek yeşil alanlar iki mezarlık olarak kaldı. Bölgenin baştan aşağıya mali sermayeleştirilmesi, İstanbul’un eski semtlerini, emekçi mahallelerinin, yeşil alanlarının yıkımı, inşaat işçilerinin cesetleri ve kölece çalıştırılması temelinde yükseliyor. Bir kutupta kentsel mali sermaye birikimi, diğer kutupta korkunç bir sefalet, yoksunluk, sosyal ve bedensel yıkım birikimi temelinde yükseliyor.

Gezi Taksim Gezi parkında Zorlu Center benzeri bir projenin dayatılmasına karşı kıvılcımlaşmıştı. Zorlu Center ve burada yaşanan ağaç ve soluk alacak her alanın yıkımı, iş cinayetleri ve inşaat işçisi direnişleri ise Gezi direnişinin halen gündeminde değil.

Zorlu Center’in 15 Eylül’de yapılacak açılışı da işçilerin işbırakarak direnişe geçmesi üzerine bir kez daha ertelendi. Geziciler, işçi ve doğa kıyım ve yıkımı üzerinde yükselen bu mali oligarşik hilkat garibesine karşı, inşaat işçilerinin direnişlerinin yanında olmalı. Zorlu Center’ın açılışında da orada olunmalı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*