Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Zonguldak ve Bartın maden işçileri özelleştirmeye karşı ocaklardan çıkmayarak direnişe geçti! (video)

Zonguldak ve Bartın maden işçileri özelleştirmeye karşı ocaklardan çıkmayarak direnişe geçti! (video)

Zonguldak TTK maden ocaklarında 24.00-08.00 vardiyası işçileri sabah mesai bitiminden sonra yerüstüne çıkmayarak direniş başlattı. Gündüz vardiyası da gece vardiyasının ocaklardan çıkmaması üzerine ocaklar önünde direnişe geçti. İşçilerin ocaklardan çıkmama direnişi Zonguldak Üzülmez, Gelik, Karadon, Amasra, Kandilli’den Bartın’a kadar tüm TTK maden ocaklarına yayıldı.

Maden işçilerinin direnişi TTK’nın ruhsatlarının parçalanarak özelleştirilmesinin önünü açan torba yasaya karşı.

Kömür madenlerindeki direniş maden işçilerinin taban inisiyatifi ile başladı. GMİS her zamanki gibi “masa başı çözüm” oyalamacası içindeydi. GMİS’in programı çarşamba günü Meclis’te muhalefet milletvekilleri ile görüşmek, sonra Zonguldak’ta “sivil toplum kuruluşları” ile basın açıklaması yapmak vb idi.

Maden işçileri ise torba yasa maddesinin bu hafta Meclis’e geleceğini, hükümetin bunu bir gece yarısı kararnamesi ile çıkartabileceği, bu işin öyle Meclis ziyareti basın açıklaması ile çözülemeyeceğini söyleyerek, ocaklardan çıkmama kararı aldılar.

Şu anda TTK’ya bağlı tüm madenlerde üretim durdurulmuş durumda. İşçilerin bir bölümü yeraltı ocaklarında geri kalanı ocak girişlerinin önünde direnişlerini sürdürüyorlar.

Maden işçileri, madenlerin parçalanarak özelleştirilmesine ilişkin yasa maddesi geri çekilinceye kadar direnişlerini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

Maden işçileri ile sınıf dayanışmasına!
TTK’yı parçalayarak özelleştirme tasarısı derhal geri çekilsin!
Zonguldak’taki kaçak maden ocakları kapatılsın!
Madenlere yeni işçi kadrosu açılsın!
Tüm işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınsın!
İşgünü 6 saate indirilsin!
İşçi komite ve meclislerini kuralım!
Direnişi uzlaşmacı sendika patronlarına bırakmadan tabandan örgütleyelim!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*