Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Zırhlı araçla kitaplara operasyon

Zırhlı araçla kitaplara operasyon

Amed’de Aram Yayınevi’ne polisler baskın yaptı. Kapıları balyozla kırılan yayınevinin kitaplarına ve bilgisayarlarına el konuldu. Aram Yayınevi editörlerinden Ulaş Gültekin son 3 yılda çıkartılan tüm kitaplara toplatma kararı verildiğini ifade etti.

2

Aram Yayınevi’nin Amed merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri semtinde bulunan kitap deposuna sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Bina girişi ile deponun kapılarını koç başıyla kırarak içeri giren polisler, duvarlarda asılı olan kitap tanıtım afişlerini yerinden söktü. Raflarda ve kolilerde bulunan kitaplar yerlere dağıtıldı. Depoda bulunan 3 adet bilgisayarın kasasına el konuldu.

Zırhlı araçlarla kuşatıldı

Uzun süren aramadan sonra yaklaşık 10 torba kitap depodan alınarak dışarıda bekletilen zırhlı araçlara konuldu. Dışarıda bekleyen polisler, binaya kimseyi yaklaştırmazken, baskının fotoğrafını çekmek isteyen bir kadının telefonuna da el konularak fotoğraflar silindi.

Yine sokakta bulunan bir esnafla da tartışan polisler, GBT işlemi yaptıktan sonra esnafın dükkanına geçmesine izin verdi.

Aramanın ardından Aram Yayınevi editörlerinden Ulaş Gültekin, şirket avukatı Resul Tamur ile birlikte depoya geldi.

Kitaplara yasak

Yayınevlerinde her şeyin prosedürüne göre işlediğini söyleyen Gültekin, daha önce Kırşehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Aram Yayınları’ndan çıkan aralarında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Abdullah Öcalan, PKK kurucularından Sakine Cansız ile Kürt aydın, yazar Musa Anter’in kitaplarının da aralarında bulunduğu 53 kitap hakkında toplatma kararı verdiğini hatırlatarak, ikinci kez kapıların kırılarak kitaplara el konulması durumunu yaşadıklarını belirtti.

Şaşırmadık

Gültekin, depoda herhangi bir satış yapılmadığını, bu nedenle depoyu basmalarına herhangi bir anlam veremediklerini söyledi. Ancak yaşanan duruma şaşırmadıklarını, tuhaf olan şeylerin dahi anlamını yitirdiği bir süreçten geçtiklerini söyleyen Gültekin, 2001 yılında basımı yapılan ve şu an baskısı olmayan, sahaflarda dahi olmayan kitaplar için de yasak ve toplatma kararı çıkarıldığını belirtti.

AMED

http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=83252

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*