Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Zentiva direnişinde anlaşma

Zentiva direnişinde anlaşma

Zentiva’nın Türkiye CEO’sunun Petrol-İş Sendikası ile yaptığı görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine, işçiler tarafından bir basın açıklaması kararı alınmıştı ve 08-16 vardiyası çıkışında açıklama gerçekleştirildi. Fabrikanın önünde direnişçi işçilerin yakınları, Kristal-İş’e bağlı cam işçileri, Tek Gıda İş ve KESK’ten de destekçiler direnişçi işçilerin fabrika önüne gelmesini beklediler. 16-24 vardiyası iş başı yaptığında diğer iki vardiyanın yaklaşık 300 işçisi sloganlarla fabrika önüne geldiler. “İçeride dışarıda omuz omuza”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları, ıslıklar, tekstil servislerinin geçerken çaldığı kornalar, alkışlar soğuk havaya rağmen eylem boyunca devam etti.

Petrol-İş adına önce Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova daha sonra da MYK üyesi Ahmet Kabaca açıklama da bulundular. Düşova açıklamasında “Zentiva artık Lüleburgaz’ın, Trakya’nın Gezi’si olmuştur tüm Trakya’nın bu direnişe sahip çıkması lazımdır. Bütün fedakârlıkları yapabiliriz ancak bu fabrikadan bir arkadaşımızın gönülsüz olarak ayrılmasına asla izin veremeyiz” dedikten sonra bu koşul sağlanmadıkça direnişin devam edeceğini belirtti.

Direnişe destek için gelen bir ilaç işçisi: “Yılbaşından önce sektördeki 30 büyük firma bir araya geliyor. İşçilere verilecek zamdan çalışma koşullarımıza kadar birçok şeyi konuştular ve şimdi uygulamaya geçiriyorlar. Biz kendi fabrikamızda sendikalaşmak için uğraşıyoruz ama kokusunu alır almaz hemen 10 arkadaşımızı işten çıkardılar. Buradayım sadece Zentiva işçisi için değil kendim için de buradayım.” diyor.

Direnişe destek için gelen cam işçisi: “Burada bir Zentiva’da bir de biz de çalışma koşulları iyi geri kalan cehennem. Baksana bir sürü işçi servisi geçiyor. Korna çalıyor. Ama işsizlik korkusundan hiçbiri duramıyor. Zentiva ile beraber Tekstil işçilerinin grevine gittik. Şimdi Zentiva’dayız. Belki de yarın bize gelir sıra.” diyor.

Direnişteki bir işçi: “Bize Haziranda bir 10 işçi daha çıkaracakları söylendi. Sonra devamı da gelecek. Ben işten çıkarılmadığım halde direnişteyim. Biliyorum ki, şimdi bir şey kazanamazsak, yazılı hale getiremezsek sıra acaba kimde diye çalışmaya devam edeceğiz.” diyor.

Gece yarısı Sendika ile Patron anlaştı

Zentiva’da direnişinde dün akşam yapılan görüşmede sendika ve patronun anlaşmaya vardığı, anlaşma gereği işten çıkarılan 15 kişiden 10’u işe geri alınırken, 5’inin gönüllü olarak işten ayrıldığı belirtiliyor.

Direnişleri boyunca başta aileleri ve bölgedeki sınıf kardeşlerinde büyük destek alan Zentiva direnişçilerine sosyal medyadan da geniş destek gelmişti.

zentiva2_1

 

Direniş ile ilgili ayrıntıları geçeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*