Anasayfa » GÜNDEM » Zamlara tepki büyüyor: İmza kampanyası 50 bin kişiye ulaştı

Zamlara tepki büyüyor: İmza kampanyası 50 bin kişiye ulaştı

“Üç tane çocuk var evde. Doğalgaz faturaları çok yüksek, kısacağız mecburen…”

“Evimde soba var onu, kullanacağım. Odun toplayacağım, kömür alacağım, eskisi gibi soba kullanacağım…”

“Bir çaresini bulacağız… Havalar soğuyana kadar az yakıp, soğuk havalarda da belli odaları yakarak kısıtlamaya gideceğiz.

Son bir ayda doğalgaza toplamda yüzde 30’u bulan zam oranına yurttaşlar bu sözlerle itiraz ediyor.

Bir ayda iki kere zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Boru Hatları ile Petrol Taşımacılığı Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) önerisi üzerine, doğalgaz satış fiyatlarına zam yapıldığını 31 Ağustos’ta açıklamıştı

1 Eylül’den itibaren geçerli olan yeni tarifeye göre konutlarda ve ticarethanelerde tüketilen doğalgazın metreküp fiyatı yüzde 14,9 artırıldı.

Doğalgaza son olarak 1 Ağustos’ta konutlarda 14,97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13,73 oranında zam yapılmıştı. 

Elektrikle ısınmak da pahalı

İnternette Change.org üzerinden zamların geri alınması için imza kapmanyası başlatıldı. Kampanyaya atılan imza sayısı 56 bini aştı.

Biz de sokaktaki yurttaşlara görüşlerini sorduk.

Eminönü’nde bir lokantada garsonluk yapan ve adını vermek istemeyen kişi şunları söyledi: “Doğalgazı kullanmak zorundayız. Ancak alternatif çözüm olursa kullanırız. Elektrikle ısınmak da pahalı. Önceden kullanmıştım. Normalde elektrik faturası 50 lira geliyor. Ancak ısınmayı elektrik ile karşılarsanız bu fatura en az iki üç katına çıkıyor. Şimdi onu kullansak nasıl olacak? Üç tane çocuk var. Doğalgaz faturaları da çok yüksek, kısacağız.” 

“İki çocuğum var doğalgazı kısamam”

Figen Çitak’ın Sancaktepe’de kombi, kalorifer sattığı bir dükkanı var:

“Doğalgaza zam geliyor ancak malzemesinin fiyatı aynı. Doğalgaza niçin zam geldiğine ben anlam veremiyorum. Zammın haklı bir gerekçesi yok. Biz alıştık, yine zam yapar bunlar. İki çocuğum var, doğalgazı nasıl kısayım ya da nasıl bırakayım? Mecburum, kullanmaya devam edeceğim.”

“Eskisi gibi soba kullanacağım”

İşçi Yahya Çağdavul, beş oğlunun da işsiz olduğunu belirterek şunları anlatıyor: “İşverenin durumu kötü, halkın durumu da aynı şekilde. Ben doğalgaz kullanmayacağım. Evimde bacam var, soba kullanacağım. Odun toplayacağım, kömür alacağım, eskisi gibi soba kullanacağım. Ben zamdan önce aylık 300 lira fatura ödüyordum, şimdi bu zamlarla çalışmadan nasıl ödeyeceğim?”

“Bu zamlar ne zaman durur”

Temizlik işçisi Tülay Çal’ın anlattıkları ise şöyle: “Sigortam yok, yol paramı kendim ödüyorum. Doğalgaz, gıda, öğrenci servisleri dahil her şeye zam geldi. Doğalgazı kullanmaya devam edeceğim. Çalışan bir kadın için soba eziyet. Temizliği var bir kere. Nasıl öderiz doğalgaz faturasını? O da ayrı bir konu. Bu zamlar ne zaman durur? Benim merak ettiğim konular bunlar.” 

“Bazı odaları ısıtırız”

Eminönü’nde konuştuğumuz Türkan Beleş ise “Kalabalık bir aile olduğumuz için zam da gelse yakmak zorundayız. Havalar soğuyana kadar az yakıp, soğuk havalarda da belli odaları yakarak kısıtlamaya gideceğiz. Evimiz uygun olsaydı sobaya dönerdik ama soba bacamız olmadığı için olmuyor. Olsa mutlaka sobaya dönerdik, doğalgaz çok yüksek geliyor çünkü” diyor.

bianet.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*