Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yürüyüş davası 20 Ocak’ta

Yürüyüş davası 20 Ocak’ta

Yürüyüş dergisinin altı çalışanının 13 aydır tutuklu olması ve dergiye verilen bir aylık kapatma kararını protesto eden dergi çalışanları, Taksim’de yaptıkları basın açıklamasının ardından İstiklal caddesinde bir yürüyüş düzenlediler.

Açıklamada, ifade ve örgütlenme özgürlüklerinden vazgeçmeyeceklerini dile getirdiler. Açıklamada bürolarının 24 Aralık 2010’da helikopterle basıldığına ve çalışanlarının dövülerek gözaltına alınıp tutuklandığına dikkat çekildi.

Ellerinde “Yürüyüş halkın gerçeğidir, susturulamaz” “Devrimci basın susturulamaz” dövizleri taşıyan dergi çalışanları, İstiklal Caddesi’nde yürüdü ve dergi sattı.

13 ay sonra ilk duruşma

Ferhat Gerçek’in Yürüyüş Dergisi dağıtırken polis tarafından sırtından vurulduğu ve sakat kaldığı; Engin Çeber’in ise yine dergiyi dağıtırken gözaltına alınıp karakolda ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu öldürüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada “Yaşanan acıları unutmayacağız ve her ne koşulda gerçekleri yazmaya devam edeceğiz. Tutuklamalar, baskılar, kapatma cezaları bizi vazgeçiremeyecek” denildi.

Dergi çalışanları, altı arkadaşlarının 13 aydır hukuksuzca tutuklu bulunduğunu ve 20 Ocak’ta Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmalarının görüleceğini duyurarak herkesi dayanışmaya çağırdı.

180 sayıya 168 dava

Yürüyüş dergisinin bugüne dek yayınlanan 180 sayısına 168 dava açıldı ve dergi on binlerce lira para cezasına çarptırıldı.

88 yazıya “örgüt propagandası yapmak“, 51 yazıya ” suçu ve suçluyu övmek”, 14 yazıya örgüt açıklamalarını yayımlamak” gerekçesiyle dava açılmıştı Yaklaşık bir aydır kapatılma cezasıyla karşı karşıya kalan Yürüyüş Dergisi’nin bu sayısı Halk Gerçeği adıyla çıktı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*