Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da kamu işçileri Troyka’nın işten çıkarma kararını protesto etti

Yunanistan’da kamu işçileri Troyka’nın işten çıkarma kararını protesto etti

Yunanistan’da kamu işçileri hükümetin ve sermayenin saldırılarına karşı direnişe devam ediyorlar.

Onbinlerce kamu sektörü işçisi hükümetin kalkınma programı kapsamında 2014 yılı sonuna kadar 15 bin kamu çalışanının işten çıkarılması kararını 26 Nisan‘da Atina’da protesto etti.

Yunanistan hükümeti Troyka’dan 30 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketinin 2,8 milyarlık kredi dilimini almanın karşılığında 15 bin işçinin işine son verecek. İşsizlik oranının yüzde 27,2’ye yükseldiği Yunanistan’da, yeni işten çıkarmalarla bu sayı giderek artacak.

Yunanistan, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaklaşık 200 bin Euro’luk iki ayrı kurtarma anlaşması yapmıştı. Bunun karşılığında son üç yıldır çok sayıda işçiyi işten çıkardı. Saldırıların artarak süreceği de kesin görünüyor.

15 bin kamu çalışanının işine son vermeyi hedefleyen hükümet, 29 Nisan da “tasarruf paketi” yasa tasarısını parlamento da oylamaya sundu. Koalisyon da yer alan tüm partilerin desteğiyle 123’e karşı 168 oyla tasarı kabul edildi.

Oylamanın sürdüğü saatlerde kamu çalışanları sendikası ADEDY’nin çağrısıyla yüzlerce işçi ve emekçi tarafından tasarı protesto edildi. Ancak önceki eylemlerin militanlığı ve kitleselliği bu protesto gösterisinde çok zayıf kaldı.

Kamu çalışanları sendikası (ADEDY) Başkanı Tsikrikas, “Bütün çalışan emekçiler bu politikalar karşısında sesini yükseltmeli, hem yurt içinde hem de Avrupa genelinde. Bu politikaları tersine çevirmek için mücadeleyi birlikte yürütmek zorundayız” sözleri ile işçi sınıfı ve emekçilere sokaklara çıkılması çağrısında bulundu.

Sermayenin saldırıları devam edecek, fakat bunun karşısında işçi sınıfı ve emekçilerin eylemi ve direnişi de. İşçi sınıfı ve emekçiler savaşmak ve kazanmak zorunda.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*