Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da havada karada grev!

Yunanistan’da havada karada grev!

Yunanistan’da Başbakan Papandreu’nun 6,6 milyar euroluk kemer sıkma planını protesto etmek isteyen 20 bin işçi Atina’nın şehir meydanına yürüyerek banka kurtarma peşindeki hükümete meydan okudular.

24 saatlik grevde Atina Uluslararası Havaalanı kapandı ve 448 uçuş iptal edildi. Okullar ve arkeolojik yerler kepenk kapatarak Papandreu’nun 30 bin işçinin düşük ücretle çalıştırılması, vergilerin artırılması, emekli aylıklarının ve ücretlerin indirilmesi yoluyla Avrupa Birliği’nden mali destek almaya kalkışması protesto edildi.

28 yıldır Ulaştırma Bakanlığında çalışan ve parlamentoya yürüyüş eylemine katılan 53 yaşındaki Katerina Anastasopulos “Bizi suçluyorlar, ölelim diye uğraşıyorlar” dedi. “Hayatımızı alıyorlar elimizden. Endişeliyiz.”

“Memorandumunuzu Alın ve Gidin” yazılı flamalar taşıyan ve sloganlar atan 20 bin kişinin bir tarafında Maliye Bakanlığı diğer tarafında da parlamentonun bulunduğu meydana doğru yürüdü.

Yunan polisi, polise kaldırım taşları ve plastik şişeler atan maskeli eylemcileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandı.

Kamu sektöründe en fazla üyeye sahip olan ve 400 bin kamu işçisini temsil eden ADEDY sendikası, Avrupa Birliği bakanlarının ülkenin mal varlığının çoğunu 17 ayda bitirecek son “kurtarma hamlesi”ni açıklamalarından sonra yürüyüş çağrısı yapmıştı.

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, dün Atina’daki basın toplantısında “En kötü koşullar altında en berbat mali durumdayız” dedi. “Kurumsal partnerlerimizin yardım ve borç vermesine bağımlıyız. Ülkemizin durumu bu. Tarihin bu anını atlatmak için insan üstü çaba harcamamız gerekiyor.”
Yunan yönetimi ekonomi küçülüp işsizlik oranı Almanya’nınkinin iki katına çıkarken dış finansmana bağımlı durumda. 750 bin kişiyi istihdam eden Yunan devleti’nin borcu 2011 itibariyle 356,5 milyar euroya yükselirken bu miktar gayrısafi milli hasılanın yüzde 161,8’ini oluşturuyor ve Avrupa Birliği içerisinde en yüksek oran olan bu meblağ, Polonya’nınkinin üç katı.

Temmuz ayındaki grevler Atina’daki devlet mülklerinde 800 bin euroluk zarara yol açmıştı.

Grev ve gösteriler yaygınlaşırken, Londra’daki Barclays Capital güney Avrupa ekonomi sorumlusu Antonio Garcia Pascual, bu durumun yatırımcılar tarafından not edileceği yorumunu yaptı. Pascual, “Bu kadar büyük sayılarda katılımın olduğu kitlesel gösteriler söz konusuyla yatırımcılar da bunun üzerinde düşünmelidir” dedi.

Helenik Sivil Havacılık’taki hava trafik kontrolörleri ve işçileri bugün 24 saatlik greve gittiler. Grev, hava işçilerini bu yılki ilk tam gün iş bırakma eylemi oluyor.

Kamu kuruluşlarında çalışan işçileri temsil eden ülkenin en büyük sendikası GSE 19 Ekim’de genel grev çağrısı yaptı.
Yunanistan’ın ortalama işsizlik oranının gelecek yıl yüzde 16,4’e çıkması bekleniyor. Almanya’nın işsizlik oranı Eylül ayında yüzde 6,9’du. Ekonomi 2010’da yüzde 4,5 küçülürken, bu yıl da yüzde 5,5 küçülmesi bekleniyor.

Maliye Bakanı Venizelos, “Hükümet ve parlamento olarak karar aldık ama toplum olarak net bir karar alamadık” dedi. “Ne yazık ki toplumumuz, ülkemiz büyük karşıtlıklara düşman.”

(Çeviri: laborstart.org)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*