Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da grev haftası

Yunanistan’da grev haftası

Yunanistan’da bu hafta Lise Öğretmenleri Sendikası (OLME) ve okul güvenlik görevlileri işten çıkarma ve zorunlu yer değişimine karşı 5 günlük grev kararı aldı. Yapılan eylemde İdari Reform Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüşe polis gaz ve coplarla müdahale etti. Eylemde sık sık “Hükümet’i AB’yi IMF’yi kovalım” sloganları atıldı.

Çarşamba ve perşembe günü kamu çalışanları 48 saatlik yeni bir greve gidecek. ADEDY sendikası Klaftmonos Meydanı’nda saat 11:30’da toplanacak. PAME sendikası ise Omonia Meydanı’nda saat 10:30’da bir başka protesto gösterisi düzenleyecek. 18 ve 19 Eylül tarihindeki greve öğretmenler de katılacak.

Öte yandan Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu‘nun (GSEE) de çarşamba günü 11:00-15:00 arası 4 saatlik iş bırakma eylemi ile hükümetin ve Troyka’nın kamuda açığa alma ve işten çıkarma önlemlerini protesto edecek.

Bu hafta ki greve hemşire ve doktorlar da hastanelerdeki çalışma koşulları ve sağlık sisteminde ki değişime karşı kendi talepleriyle katılıyorlar.

2008 krizinden sonra Yunanistan da işsizlik % 28’e ulaşmış durumda. Hükümetin kemer sıkma politikaları işçi sınıfı üzerinde ağır ekonomik zorluklar yaratıyor. Sınıfın her bölüğüne dokunan bu sorunlar grev dalgalarıyla karşılanıyor. Yunan hükümeti, AB ve IMF’nin talebi doğrultusunda 2013 sonuna kadar 25 bin memurun işine son verecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*