Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan`da genel grev ve sınıf mücadelesi

Yunanistan`da genel grev ve sınıf mücadelesi

Yunanistanda burjuvazi ile emperyalist mali oligarşinin işçi sınıfının kazanılmış bütün kazanımlarına karşı uygulamaya koyduğu saldırı paketlerine karşı militan bir genel grev gerçekleştirildi. Sendikal bürokrasinin alttan gelen baskıya boyun eğerek sürecin dışında kalmama ve işçi sınıfını belirli bir düzlemde tutma taktiği izlediği anlaşılıyor. Ancak Yunan işçi ve emekçileri Sendikal bürokrasiyi aşan bir ivmeyle hareket etmeye başladılar. Bu genel grevde dikkati çeken kamu dışındaki sektörlerde çalışan işçilerinde eylemlere katılmasıydı. Atina’da hükümetin saldırı politikasını protesto eden devrimci işçilerle polisler arasında çatışma çıktı. Genel grev nedeniyle demiryolu ve deniz seferleri iptal edildi; hava trafik kontrolörlerinin 4 saatlik iş durma eylemi özellikle uluslararası seferleri aksattı. Polis kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı gösterilerdeki olaylarda yüzlerce kişi gözaltına alınırken, onlarca polisin yaralandığı belirtiliyor.

Hatırlanacağı gibi Yunan bujuvazisi bir yıl önce, emperyalist mali sermayeden 110 milyar euro almıştı. Kurtarma paketi olarak adlandırdıkları bu süreç sonrasında hükümet kamu harcamalarında kesintiyle işe başlamışlardı. Yunanistan işçi sınıfı maaşlar ve emeklilik ödemelerinde yapılan kısıntılar, işsizlik ve artan vergiler karşısında militan karşı koyuşlarla alanlara inmeye başladı. Ayrıca burjuvazinin mali yeniden yapılandırma programı, süregelen krizle birleşince ülkedeki işsizlik oranı yüzde 15 civarına ulaştı. Kamu harcamalarında yapılan kesintilere rağmen, borç yükü yüksek olan Yunanistan hükümeti, yüksek faiz oranlarıyla kredi almaya devam etti. Moody’s Yatırım Hizmetleri Şirketi, Yunanistan’ın zaten düşük olan kredi derecelendirme notunu üç puan daha düşürmüştü. Düşük kredi notu, Atina’nın yeni yatırımları finanse etmek ya da eski borçlarını yeniden düzenlemek için borç para aldığında daha yüksek faiz ödeyeceği anlamına geliyor. Mali sermeyeye hizmet eden kredi derecelendirme kuruluşları Yunanistan burjuvazisine bu sömürü oranlarıyla olmaz daha çok sömüreceksin demeye getirerek kredi notunu düşürdü. Bu burjuvaziye aklını başına al işçi sınıfının kazanımlarına saldırıda tereddüt etme, şimdi sürdürürebilir istikrar laflarının sırası değil, önce ne varsa al sonra sıra neoliberal toplumsal düzenlemelerinin zamanı gelir demekti. Mali oligarşinin temsilcilerinden oluşan bir heyet kredinin nasıl kullanıldığını belirlemek için Yunanistan’da inceleme yapıyor. Heyetin daha fazla kredi için Atina hükümetinden kemerleri daha fazla sıkmasını istediği beirtiliyor.

Yunanistan işçi sınıfı bu genel grevde olduğu gibi daha militan ve sendikal bürokrasinin atıl bırakan etkisinden uzaklaşan tabandan gelen bir eylem çizgisi izlemeye başladı. Burjuvazinin saldırı hızına aynı şiddette yanıt vererek işçi sınıfı mücadelelerinde yeni örnekler yaratmaya ve sınıf mücadelesinin kazanımlarına daha fazla militanlığı ekleyerek yürüyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*