Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da işçiler Ekonomi Bakanlığı’nı işgal etti

Yunanistan’da işçiler Ekonomi Bakanlığı’nı işgal etti

Yunan burjuvazisinin hükümet yoluyla emperyalist IMF ve AB planını Meclis’ten geçirmesine karşı emekçiler Ekonomi Bakanlığı binasını işgal etti.

Atina hükümetinin Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası heyetleriyle görüşmeleri maliye bakanlığında yapılıyor.

Devrimci işçiler , binanın çatısından Yunan işçilerini genel greve çağıran pankart astılar. Bakanlık girişine barikat kuran Yunanistan Mücadeleci Sendikalar Birliği PAME , binaya hiç kimsenin girmesine izin vermiyor.

Yunanistan genelinde başlayan “Öfkeliler” eylemi bugün 9. gününe girdi. Yunan işçi ve emekçileri , hükümetin bütçe kesintilerine karşı ekonomik krizin faturasını ödemek istemediğini belirtiyor. PAME sendikasına bağlı işçilerin önümüzdeki günlerde benzeri eylemleri geliştirecekleri belirtiliyor. Başkent Atina’da İspanya’dan örnek alarak Meclis karşısına kurulan kamp giderek büyürken, diğer şehirlerden de kamp kurma haberleri geliyor.

Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den gelen denetçiler, Atina’da bir ay boyunca “yardım paketine” karşılık verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğini incelediler. Emperyalist sermayenin kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın kredi notunu dün B1’den Caa1 seviyesine düşürdü. Moody’s, ülkenin içinde bulunduğu borç krizi, ekonomik büyüme belirsizlikleri ve bütçe reformlarında hedefleri tutturamamasını kredi notunu düşürmesine gerekçe gösterdi. Kredi notunun düşmesi, Yunanistan’ın alacağı borç paraya daha yüksek faiz ödemesi anlamına geliyor. Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu, borç krizine giren Yunanistan için geçen yıl 110 milyar Euro’luk kurtarma paketi onaylamıştı. Eylem; AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’nin 110 milyar euro’luk paketine karşılık ekonomik reform ve bütçe kesintilerini elden geçirmesi sonrası geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*