Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da 24 saatlik genel grev

Yunanistan’da 24 saatlik genel grev

Yunanistan’da kamu işçileri hükümetin uyguladığı sömürü ve soygun köleliği olan kemer sıkma önlemleri ve işten çıkarmaları protesto etmek için 24 saatlik genel greve gitti.

Kamu Çalışanları Federasyonu’nun (ADEDY) çağrısıyla gerçekleştirilen grev nedeniyle eğitim, toplu taşıma ve havacılık sektöründe yaşam durdu. Özellikle toplu taşıma çalışanlarının greve katılımı yüksek düzeyde gerçekleşti. İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) da kamu çalışanlarının eylemine 12.00-15.00 saatleri arasında iş bırakarak eyleme destek verdi. Doktorlar ve hastane çalışanlarının da 24 saatlik greve katılması nedeniyle hastanelerde asgari düzeyde sınırlı bir çalışma gerçekleşti. Parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanına doğru yürüyüşe geçen göstericiler, polisle karşılaşınca kısa süreli arbede yaşandı.

Bu grevin öncekilere göre daha zayıf kaldığını görüyoruz. Zaten reformist sendikaların da hedefi, işçi sınıfı ve emekçilerin mücadele isteğini ve öfkesini zamana yayarak ve yorarak geçiştirmeci biçimlerle direnişleri etkisizleştirmek.

Sistemden değilse de burjuva hükümetten umudunu kesen işçilerden biri mikrofonlara şunları söylüyor: “Grev için hala sebep var. Kurtarma fonları aldılar ama ben bu parayı hiçbir zaman göremeyeceğim.” Bir diğer işçi ise; “Politikacılar hala gelişimden bahsediyor ama ben hiçbir şey görmüyorum. İki yıldan bu yana iş arıyorum ama herhangi bir şey bulmak imkansız.”

Krizden en fazla etkilenen AB üyesi Yunanistan’da işsizlik de giderek büyüyor. Dış yardım almak için kamu harcamalarında kesintiye gidilmesi de işsizliğin artmasına neden oluyor. Ağustos ayında yüzde 25 olan işsizlik Eylül ayında yüzde 26’ya çıkmış bulunuyor. Ülke genelindeki işsiz sayısı ise 1 milyon üç yüz bini geçmiş durumda. Geçen yılın Eylül ayında yüzde 18,9 olan işsizlik son bir yıl içinde yüzde 38 artış göstererek rekor düzeye ulaşmış durumda. Yunanistan’da durumun düzelmesi de beklenmiyor. Yapılan değerlendirmelere göre 2012 yılında gayri safi yurt içi hasılada yüzde 6, 2013 yılında ise yüzde 4,5 oranında bir düşüş bekleniyor.

Yunan hükümetinin aldığı kemer sıkma önlemleri ile işçi-emekçileri daha ağır koşullarda çalıştırması ve sömürmesi, mali sermayenin temsilcisi kredi derecelendirme kuruluşları tarafından ödüllendirilmekte gecikmedi. Yunan burjuvazisine sevindirici haber uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’dan geldi. Yunanistan’ın kredi notunu 6 seviye birden arttırarak temerrütten (borçları ödeyememezlik,SD) durağan görünüme (B) yükseltti.

Yunan sermayesi, işçi sınıfı ve emekçilere saldırılarını yoğunlaştırdıkça ödüllendirileceğini, servetine servet katacağını iyi biliyor. Ne kadar sömürü, o kadar sermaye ve egemenlik. İşte burjuvazinin temel ilkesi budur.

İşçi sınıfının temel ilkesi ise: Sınıfa karşı sınıf, örgütlü birlik, mücadele ve özgürlük.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*