Anasayfa » GENÇLİK » Yunanistan Gençliği Alexis ve Romanos İçin Ayakta

Yunanistan Gençliği Alexis ve Romanos İçin Ayakta

Dünya gençliğinin isyan dalgasının en sert yaşandığı yerlerden biride Yunanistan gençlik hareketinin en dinamik olduğu ülkelerden biri olan Yunanistan’da gençlik Alexis’in katledilmesinin yıl dönümünde Yunanistan sokaklarını tutuşturdu.

Yunanistan’da 16 yaşındaki Alexis Grigoropulos’un polis tarafından katledilmesinin 6. yıldönümünde binler bir kez daha sokaktaydı. Anma yürüyüşü geçtiğimiz yıllara ek olarak; katledildiği sırada Alexis’in yanında olan, 2013 yılında gerçekleştirdikleri bir soygun nedeniyle hüküm giyerek C Tipi (Türkiye’deki F Tipi) hapishanede bir hücreye konulan, eğitim hakkı da elinden alınan ve 10 Kasım’da açlık grevine başlayan Nikos Romanos ile dayanışmayı da içerdi.

Romonos için uzunca süredir eylemler yapılıyor. Eylemler son dönemde lise ve üniversitelerde yükselen hareketinde etkisiyle oldukça kalabalık geçti. Son dönemde yapılan en kalabalık eylemeler.

Gençlik Atina Sokaklarını Tutuşturdu

Alexis ve Romanos ile ilgili pankartlarla Atina Üniversitesi’nin önünde bir araya gelen üniversiteliler ilk olarak meclisin olduğu Sintagma Meydanı’nda yürdüler üniversiteliler ardından da Alexis’in polis tarafından katledildiği Eksarhia semtine doğru sloganlar ve pankartlarıyla yürüyüşe geçtiler.

Alexis’in vurulduğu noktada mumlar yakılarak kısa bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Anma dışında bir eyleme izin verilmeyeceğini açıklayan polis ise saatler öncesinden bölgeye tam anlamıyla yığınak yaptı. Polisin baskısına karşın Eksarhia Meydanı’nda buluşan binlerce kişi, polisin keyfi tutumuna karşı yürüyüş yapmakta kararlıydı. Polis kitleye saldırdı.

TOMA’lardan ve çevik kuvvet polislerinden yapılan gaz bombalı, tazyikli sulu saldırılara direnişçiler Molotof kokteylleriyle, taşlarla karşılık verdi. Sokaklara kurulan barikatlar polisin ilerlemesine olanak tanımadı. Gaz bombasının yoğun kullanılmasına karşın bölge halkı evlerinin kapılarını direnişçilere açtı, yaralılara el birliği ile müdahale edildi, dayanışma hattı da kuruldu. Atina sokaklarında saatlerce süren bir direniş yaşandı.

140313110801

Sınıfsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*