Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da süreklileşen grevler

Yunanistan’da süreklileşen grevler

Yunanistan’da Başbakan Papandreu, yıkım paketlerine karşı halkı “sabırlı olmaya” çağırırken; toplu taşıma işçileri 22 Eylül’de yeniden greve çıktılar; iş bırakma başkent Atina’da yaşamı durdurdu.
Tren, metro, otobüs seferleri durdu. Hava trafik kontrolörlerinin bir saatlik iş bırakmasıyla uçak seferleri aksadı. Taksiler çalışmadı. Öğretmenler de greve destek vererek iş bıraktılar. Kamu işçi ve emekçileri Atina’da miting düzenledi.
Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Kamu Emekçileri Konfederasyonu 28 Eylülde vergi politikalarına karşı iş bırakacaklarını ve 5 Ekimde ise kamu sektörlerinde grev yapacaklarını açıkladılar. Konfederasyonlar 19 Ekimde özel ve kamu sektörünü kapsayan greve gidileceğini, 25 ekimde ise genel grev yapılacağını duyurdu. Sağlık ve eğitim emekçileri bu ayın sonunda 48 saatlik greve gitme kararı aldı.
Önceki gün aksam saatlerinde Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME), meclisin bulunduğu Sintagma meydanında binlerce kişinin katıldığı miting gerçekleştirdi. 7 işçi federasyonunun ve çok sayıda sendika şubesiyle, gençlerin ve emeklilerin katıldığı mitingde krizin sorumlusunun işçi ve emekçiler değil sermaye olduğu vurgulanarak gündeme getirilen ek vergilerin ödenmemesi çağrısı yapıldı.
Dün sabah saatlerinde kamu emekçileri yaklaşık üç saatliğine sağlık bakanlığını işgal ettiler.
Eğitim emekçileri ve öğrenciler iki ayrı miting ve yürüyüş yaptılar. Yunanistan Komünist Partisi’ne (KKE) bağlı öğrenci örgütlerinin çağrısı üzerine Omonia Meydanında miting gerçekleştirildi. İkinci miting ise Propilya Meydanı’nda yapıldı.
Ülke genelindeki üniversitelerin çoğu işgal edilmiş durumda.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*