Anasayfa » DÜNYA » Yunanistan’da grev ve bakanlık işgalleri

Yunanistan’da grev ve bakanlık işgalleri

Yunanistan’da, toplu ulaşım sektörü çalışanlarının 28 Eylül’de başlayan grevi ulaşımı kesintiye uğrattı.
Tüm toplu taşıma araçlarında 48 saatlik grev süresince tramvay, banliyö trenleri, metro çalışanları ve belediye otobüsleri kontak kapatırken, 29 Eylül’de taksicilerin de greve katılmasıyla başkent Atina’da ulaşım durdu.
Başkent Atina’da birçok yerde düzenlenen protesto gösterileri nedeniyle kent merkezinde bazı yollar uzun süre trafiğe kapanırken, sadece özel araçlarla sağlanan ulaşım kaosa dönüştü.
Atina’da, taksicilerin ve diğer toplu ulaşım çalışanlarının Sintagma meydanında ve Ulaştırma Bakanlığı önündeki gösterilerinde polisle göstericiler arasında zaman zaman gergin anlar yaşanırken, gösteriler nedeniyle yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.
Mücadeleci İşçi Sendikaları Cephesi PAME de akşam saatlerinde Atina ve Selanik’te protesto gösterileri düzenledi.

Kurtarma paketinizi alın ve defolun!
Yunanistan’da, Hükümetin ‘kemer sıkma’ politikalarını protesto eden göstericiler, İçişleri, Adalet, Maliye, Sağlık ve Tarım Kalkınma bakanlıklarını işgal etti. Başkent Atina’da gerçekleştirilen protesto eylemine çok sayında memur ve işçi katıldı.
Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerden oluşan troyka heyetinin Atina’ya gelmesini bekleyen göstericiler, Maliye Bakanlığı önünde toplandı.
“Kurtarma paketinizi alın ve defolun” şeklinde sloganlar atan göstericiler, Maliye Bakanı Evangelos Venizelos’un troyka heyetiyle buluşmasını engellemek istiyor: “Kurtarma paketi lağvedilsin. Troyka Yunanistan’ı terketsin. Hem kamu hem de özel sektör çalışanlarını fakirliğe mahkum eden bu tasarruf tedbirlerini destekleyenleri burada istemiyoruz.”
Yunanistan hükümetinin mali konsolidasyon önlemleriyle ilgili son zamanlardaki açıklamalarını takiben troyka heyeti görüşmeler için Atina’ya dönüş kararı almıştı.
Ülkedeki gelişmeleri ve uygulamaları izlemek üzere ECB, IMF ve Avrupa Komisyonu’ndan temsilcilerin oluşturduğu Troyka, Atina’ya geldi. İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ise Troyka’nın başkente gelişini bakanlıklar önünde yapacakları eylemlerle protesto edeceklerini duyurmuşlardı. Öğle saatlerinde emekçiler ve öğrenciler tüm bakanlıkların önünde bir araya geldi. Maliye Bakanlığı’nın önünde buluşan eylemciler, bakan Venizelos ile görüşmek için gelen Troyka heyetini binaya sokmadı.

Hava trafik kontrolörlerinin grevi 5 Ekim’de
Hava trafik kontrolörlerinin ise, 5 Ekim’de 24 saatlik grev kararı aldığı bildirildi.Hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle 5 Ekim’de devlet başkanlarının uçakları ile ilk yardım ve insani yardım uçakları dahil olmak üzere, Yunan havaalanlarından hiçbir uçağın havalanmayacağını, havaalanlarına hiçbir uçağın iniş yapamayacağını duyurdu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*