Anasayfa » DÜNYA » “Yükselen piyasalar” sönerken yükselen işçi, kadın, öğrenci eylemleri

“Yükselen piyasalar” sönerken yükselen işçi, kadın, öğrenci eylemleri

14707783_622627457907082_4112262789080835972_oGüney Kore’de konteynır taşıyıcısı tır sürücülerin grevi, sendika başkanının tutuklanmasına ve her gün polis saldırılarına karşın güçlü bir direniş gösterdi. Hükümetin tır sürücülerinin başlıca talepleri arasında yer alan, taşımacılık tekelleri ve taşeronların tır sürücülerini aşırı yüklemeye, aşırı hız yapmaya ve hukuk-dışı sözleşmeler yapmaya zorlamasına karşı yasal önlemler ve denetimler sözü vermesi üzerine kısmi kazanımla bitti.

Demiryolu işçilerin grevi ise, metro işçilerinin haftada birer günlük dayanışma grev ve gösteriyle birlikte 1 ayını doldurdu. Grevin başlıca talepleri, performans sistemi dayatmasının kaldırılması ve bir ekoloji eylemindeki çiftçiyi öldüren polislerin cezalandırılması. Grevi tüm işten atma, grevci işçilerin yerine taşeron grev kırıcıları çalıştırma, baskı saldırılarına karşın kıramayan hükümet ve polis, öldürülen çiftçiye yeniden otopsi yapılıp yapılmaması konusunda birbirine girdi, bocalamaya başladı.

Polonya’da kürtaj yasağının genişletilmesine karşı kadın işçilerin işbırakmasını da içeren gösterilerle kısmi bir kazanım sağlanmıştı. Ardından Arjantin’de genç bir kadının cinsel işkence yapılarak ve tecavüz edilerek öldürülmesine karşı, Arjantin ve bir dizi Latin Amerika ülkesinde kadın işçilerin 1 saat iş bırakmasını içeren gösteri dalgası geldi. İzlanda’da ise kadın işçiler, kadın-erkek ücret eşitsizliğine karşı eşit ücret talebiyle grev yaptı.

student-protestÜniversite öğrencisi eylemleri, Şili’de yıllardır, Güney Afrika’da 2015’in başlarından beri, giderek militanlaşarak sürüyor. Güney Afrika’da üniversite ve yurt borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin okuldan atılması üzerine başlamış, hükümetin alay edermiş gibi üniversite haraçlarını artırması üzerine büyük bir yığınsallık, sınıfsal ve anti-ırkçı karakter kazanmaya başlamış, üniversitelerde öğrenci-işçi konseyleri oluşmuştu. Hükümetin harç zamlarını 3 yıl boyunca dondurduğunu açıklayarak geri adım atması da eylemlerin hızını kesmedi. Üniversite işçileri, taşeronluğun kaldırılması ve insanca yaşanacak ücret talebiyle, öğrenciler parasız eğitim, borçların silinmesi, öğrenci katılımı, siyahlara karşı ırkçı dil ve uygulamaların kaldırılması talebiyle eylemlerini yeni bir düzeye çıkardılar. Polis ve özel güvenlik saldırganlığının artması, plastik mermi ve gaz fişekleriyle çok sayıda öğrencinin yaralanması, biri öğrenci lideri 25 öğrencinin tutuklanması üzerine, öğrenciler ve işçiler de özsavunma komitelerini oluşturdular ve eylemlerini sertleştirdiler. Bir dizi üniversitede idari binaların işgali, boykot, grev, barikat ve blokajlar, rektörlük ve özel şirket binalarının ve araçlarının yakılması üzerine, bazı üniversiteler kapatıldı. Ancak devam eden eylem ve çatışmalar, derin bir ekonomik, toplumsal, siyasal kriz içindeki Güney Afrika’yı sarsıyor.

Fransa ve Güney Kore’de uzun soluklu ve etkili grev ve direniş hareketleri, ABD’de hapishanedeki işçilerin uzun soluklu grevi, Brezilya’da bir grev dalgasının ipuçları, bir dizi ülkede işçi sınıfı temel ve eksenine yakınlaşan kadın ve öğrenci hareketleri, önümüzdeki kış ve bahar mevsimlerinin daha bir toplumsallaşmış sınıf sıcağıyla geçeceğini gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*