Home » DÜNYA » Berlin: “Yüksek kira, düşük ücret, artık yeter!”

Berlin: “Yüksek kira, düşük ücret, artık yeter!”

Berlin-Kreuzberg‘de 16 Mart günü yaklaşık 1000 kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün sloganları, “Yüksek kiralar! Düşük ücret! Jobcenter stresi! Bu hükümet bizi yoksullaştırıyor!”du.

Bu temel sorunlar etrafinda irili ufaklı yaklaşık 40 kurum ve grup ilk defa bir araya geldi. Özelde Berlin olmak üzere Almanya genelinde son yıllarda kiraların sürekli yükseltilmesi, yan ödemelerin, tamir ve tadilat masraflarının kiracılara zorla ödetilmesi, evlerden polis ve mahkeme işbirliğiyle zorla çıkarma, devletin verdiği yetersiz kira yardımı ve sosyal konutların özelleştirilmesinin getirdiği sorunlar ciddi bir toplumsal hareketliliği mayalıyor.

2012 Mayıs ayında Kreuzberg’de bir eylem çadırı kuruldu. Çadır 24 saat açıktı ve pek çok etkinlik ve toplantı yapıldı. Zamanla ilgide zayıflama ve nöbetlerde düşüş olmaya başladı. Bunun pek çok sebebi var. Sürekli aynı insanların üzerine iş yoğunluğunun yüklenmesi, kişisel çatışma ve küskünlükler. İnisiyatifi elinde tutan, kuruluşundan bu yana emeği geçen kesimlerin çeşitli İslami fraksiyonlardan olması ve bunlar arasındaki çekişmeler.

Almanyalı sol ve sosyalist çevrelere görece tolerans gösteriliyor. Uzun ve zorlu çabalar sonucu sadece emeğe duydukları saygı ile bizi de kabullendiler. Ama hala ne yazık ki diğer siyasi çevreler, DIDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu) haricinde sorunun ciddiyetini görmekten uzaklar. Yaklaşık olarak 3 aydır yürüyüşler örgütlenemiyordu ve daha çok lobi çalışmaları yürütüldü.

Kamu ve özel sektörde hizmet alanında örgütlü Ver.di Sendikası bünyesindeki Göçmenler Uyum Masası ve Çadır Komitesi ile aldığımız ortak karar üzerine 16 Mart’ta yürüyüşlere tekrar start verdik. Pek çok kurumun da altına imza atması ve çağrı yapması hem katılımı hem talepleri zenginleştirdi. Yürüyüş saat 14.00’te çadırın önünde toplanma ve konuşmalar sonrası başladı. Kortej Berlin’deki mültecilerin direniş çadırı önüne gelince mültecilerin taleplerini kapsayan sloganlar atıldı. Kortej Türkçe ve Almanca atılan sloganlar eşliğinde İşten ve Sosyal Yaşamdan sorumlu Senato binası önünde yapilan konuşmalar sonrası sonlandırıldı.

Talep ve sloganlar:
Jobcenter yeterli kira yardimi yapmıyor, o yüzden zorla evlerimizi terkettiriyor!
Entegrasyon kötü, biz eşit haklara sahip olmayı destekliyoruz!
Ücretler yükselsin, kiralar düşsün!
Kira metrekare başına 4 € yeterli! Bütün diğerleri dolandırıcılık!
Spekülatörler (sosyal konutları satın alan özel sektör kastediliyor) pencerelerini gösteriyor, ama bu şehir bize ait!
Şehir hakkımız söke söke alırız!
Asgari saat ücreti 10 €’nun altında olmamalı, başka türlü olmaz!

Devrimci Proletarya okurlarının da yer aldığı eyleme, Ver.di Sendikası, Sol Parti, DKP (Komünist Parti), Yeşiller, DIDF, Almende (Alternatif Göçmen Politikaları ve Kültür Evi), Zorla Evden Çıkarılmaya Karşı Birlik, Almanya İşsizler Forumu, Türkiyem Spor, Mevlana Camii, Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Kotti ve Co. (eylem çadırının olduğu semtin kısaltılmış adından), İşsizler İnisiyatifi katıldı.

Devrimci Proletarya/Berlin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*