Anasayfa » GÜNDEM » YPG: Top ve füze rampaları ile şehir merkezini bombalıyorlar

YPG: Top ve füze rampaları ile şehir merkezini bombalıyorlar

YPG Basın Merkezi Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlatılan saldırıların 25’inci gününde devam ettiğini belirterek, saldırılarına rağmen başarılı olamayan çetelerin şehir dışına konumlandırdıkları top ve füze rampaları ile şehir merkezini bombaladığını duyurdu.

YPG Basın Merkezi, Kobanê’deki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, son iki gündür saldırıların tırmandığını bildirdi. Açıklamada son 24 saatte en az 37 çete üyesinin öldürüldüğü belirtilirken 5 YPG savaşçısının hayatını kaybettiği ifade edildi.

Açıklamada, “DAIŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırılar 25. gününde devam etmektedir. Kobanê’ye yönelik saldırılarını son iki gündür tırmandıran çetelere karşı güçlerimizin tarihi direnişi devam etmektedir. Şehre girme ısrarlarına rağmen başarılı olamayan çeteler şehir dışında konumlandırdıkları top ve füze rampalarıyla şehir merkezinde sivillerin bulunduğu alanlara yönelik bombardımanlar düzenlemektedir” diye belirtti.

YPG Basın Merkezi son 24 saat içinde yaşanan çatışmaların ayrıntıları şöyle belirtti:

“DAIŞ çeteleri, doğu cephesinde, Kaniya Kurda bölgesinde dün öğlen başlayan ve gece geç saatlere kadar süren 4 ayrı saldırı düzenlemiştir. Çetelerin tüm saldırıları kırılmış, tespit edilebilen 16 çete üyesi öldürülmüştür.

Güney cephesindeki çatışmalar Termik bölgesinde yoğunlaşmıştır. Aldığı darbeler ardından bu cephede güç takviyesi yapan çeteler, ardarda saldırılar düzenlemiştir. Tüm saldırıları kırılan çetelere ait 1 araç içindeki çetelerle birlikte imha edilmiştir. Bu cephede güçlerimizin tespit edebildiği 13 çete öldürülmüştür.

Miştenur tepesi eteklerinde de yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Dün akşam saatlerine kadar süren çete saldırıları ardından güçlerimiz karşı saldırı düzenlemiştir. Yaşanan çatışmalardaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilemezken, güçlerimizin gerçekleştirdiği saldırıda 8 çete öldürülmüştür.

Batı cephesinde konumlanan çetelere yönelik güçlerimiz dün gece saatlerinde bir saldırı düzenlemiştir. Saldırı karşısında tutunamayan çeteler, mevzilerini bırakıp kaçmak zorunda kalmıştır.

Son 24 saat içinde yaşanan çatışmalarda büyük bir irade ve direniş ruhuyla mücadele eden 5 arkadaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır.”

35 il etkilendi ama hükümete göre ‘marjinal bir kesim’!

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kobanê eylemleri sırasında 31 kişinin hayatını kaybettiğini, 351’inin yaralandığını açıkladı. Efkan Ala 35 ilin etkilendiğini itiraf etmesine rağmen “marjinal bir kesim” dedi.

Bakan Efkan Ala düzenlediği basın toplantısında, 6 Ekim’den bu yana Kobanê ile dayanışma ve AKP iktidarının DAİŞ ile ilişkilerini protesto etmek amacıyla yapılan eylemlerin bilançosunu açıkladı.

Her zaman olduğu gibi olaylardan HDP ve CHP’yi suçlayan AKP hükümeti yetkilisi, 35 ilin bu olaylardan etkilendiğini belirterek, “Eylemlerde 31 kişi hayatını kaybetmiştir. Çok büyük çoğunluğu karşılıklı grupların şiddet eylemlerinde hayatını kaybetmiştir” dedi.

Ala devamla şu detayları verdi: “2 emniyet görevlimiz şehit olmuştur. 221 sivil yaralandı. 139 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. 125’i polis, 5’i jandarmadır. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Toplam 351 kişi yaralanmıştır. Bingöl’de saldırıyı gerçekleştiren 5 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Bingöl’de yaralanan koruma memuru evine gönderilmiştir. Emniyet Müdürümüzün durumu iyiye gidiyor.”

Ala, olaylarda 212 okul binası, 67 emniyet binası, 25 kaymakamlık binası, 29 parti binası, çocuk yuvaları, Kızılay kan merkezleri, belediye binalarının aralarında olduğu 780 bina, bütün toplam olarak da bin 113 binanın yakıldığı veya tahrip edildiğini söyledi.

Bakan Ala, “Şiddet eylemlerinde özel araçlar, belediye araçları, ambulanslar ve polis araçları yakılmış ve toplamda bin 177 araç kullanılamaz hale getirilmiştir. Şiddet eylemlerine katılan 1024 şahıs gözaltına alınmış, 58’i tutuklanmıştır” diye ekledi.

Irkçı saldırılar, “Yaşasın IŞİD” diyen polis, ırkçı grupları destekleyen devlet güçlerinden söz etmeyen Ala, benzeri görülmemiş bu olaylar için “Çok marjinal kesim, şiddet olaylarıyla bölgeye zarar veriyorlar. Bundan vazgeçsinler” dedi.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*