Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » YPG saldırıları Püskürtüyor, Hükümet PYD’de vurulmalı Diyor

YPG saldırıları Püskürtüyor, Hükümet PYD’de vurulmalı Diyor

Kobané de günlerdir süren IŞID çetesinin salırıları YPG güçlerinin kararlı direnişi ile durduruldu. Ancak İktidar PYD’nin de vurulmasını istiyor.

Kobane’de 15 Eylül’den beri devam eden çatışmalarda 3 koldan saldıran IŞİD birçok köy ele geçirmişti. Özellikle ağır silahlarla saldıran IŞİD Kobane merkezini bombalamıştı. YPG güçlerinin son günlerde yaptığı operasyonlar ile IŞİD’in ilerleyişi 3 kolda da durduruldu. ANF’nin haberine göre onlarca IŞİD çetecisi YPG güçleri tarafından öldürüldü ve IŞİD çeteleri bu darbenin ardından güney cephesine çekilerek orada çatışmaya devam ediyor.

En şiddetli çatışmalar Güney Cephesinde yaşanıyor. Kobane’nin güneyinde IŞİD’in merkezi olarak kabul edilen Rakka kenti var. YPG çetelerinin üslendiği Îdeq köyüne dönük operasyon gerçekleştirdiğini bu operasyonda 15 çetecinin öldüğünü iddia etti.

Doğu Cephesinde ise çatışmalar devam ediyor. Cizre kantonunda YPG’nin saldırısı sonrası IŞİD geri çekilmek zorunda kaldı. Yazar Amed Dicle bugünkü yazısında Kobane’nin doğusunda yer alan ve IŞİD üssü olarak kullanılan Türkiye sınırındaki Tal Abyad’ın yakın bir zaman içerisinde YPG’nin eline geçeceğini iddia etti. Ayrıca çatışmaların güney cephesinde yoğunlaştığını da ifade etti. YPG Çemalî köyünü kurtarmak için operasyon yaptığını duyurdu. Köyde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Kobane’nin batı cephesinde ise saldırıya hazırlanan IŞİD çetecileri YPG’nin pususuna düştüler ve ağır kayıp verdiler. ANF ise IŞİD çetelerinin batı cephesinden güneye çekildiklerini iddia etti. Miştelnûr ve Şêranê köylerine yönelik çete saldırıları ise devam ediyor. YPG bu köyleri savunmaya çalışıyor.

YPG’nin resmi internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, Rebîa’ya saldırmak isteyen çeteler, YPG güçlerinin döşediği mayına bastı. Patlama sonucu aralarında Ebû Siwd adıyla tanınan çete emirinin de bulunduğu en az 3 çete öldü.

IŞİD çetelerinin Kobanê’ye rastgele havan topları fırlattığı belirtilen YPG açıklamasında, “dün gece her üç cephedeki saldırı ve çatışmalarda 8 savaşçılarının yaşamlarını yitirdiği” belirtildi.

Suruç-Kobanê hattında Türk devletinin çetelere verdiği desteğin önüne geçmek ve Kobanê direnişini sahiplenmek amacıyla 25 km’lik sınır hattı boyunca başlatılan nöbet eylemi 2. gününde.

Sınırın sıfır noktasında bulunan Etmanik, Mehser, Zehwan, Kazika, Merdêsimêl, Musik, Kop, Xerebesk, Elîzêr, Perepere, Oxan, Boydê, Hanêrk, Tilwerdan ve Siwêdê köylerinde başlatılan nöbet eylemi tüm gece boyunca devam etti.

yuksekovahaber.com’un haberine göre Kobanê’nin doğusunda yer alan Urfa’nın Suruç İlçesine bağlı Kop ve Alîzêr Köyleri arasında bulunan şose yoldan Kobanê sınırına doğru gitmek isteyen Suriye plakalı bir araç halk tarafından durdurulunca, arabanın sınırdaki askeri yığınağın bulunduğu alana doğru kaçtı.

Suriyeli plakalı arabayı görünce durdurup kim olduklarını sormaya çalıştıklarını belirten Alparslan Kardan, “Kürtçe konuştuğumuzu görünce içinde 3 kişi bulunan araba son sürat askerlerin bulunduğu alana doğru kaçmaya başladı. O bölgede askeri bir karakol da var” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Şuan sınırda binlerce Kobaneli ve Türkiyeli genç Kobane’ye geçmek için uğraşıyor.

KCK Yürütme Koneyi Başkanı Cemil Bayık YPG’yi överek  “Halkımızın tüm kazanımlarını ellerinden almak istiyorlar. Kobanê’deki savaş bazı gerçekleri gösterdi. Bu gerçekler nedir; ilki Türkiye ile DAİŞ bağlantısını ortaya koyuyor. Türkiye’nin DAİŞ ile ilişkisini sürdürdüğünü ortaya koyuyor. İkinci olarak ise Türkiye’nin süreci ilerletmediğini gösteriyor. Müzakereye yanaşmıyor. Kobanê’de yürütülen savaş sadece Kobanê’yi ilgilendirmiyor. Bakur’u da ilgilendiriyor. DAİŞ ile AKP hükümeti Kürtlere karşı bir harekat yürütüyor. ‘

AKP ile IŞİD’in anlaştığını ve ittifak olduğunu söyleyen Bayık ‘Kürtler üzerine anlaştılar’ dedi.

Star-Kanal 24 Medya Grubu BaşkanıMustafa Karaalioğlu’nun köşe yazısında belirttiğine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “havadan bombardıman ve karada yerel güçlerle mücadele” diye özetlediği IŞİD’e karşı planın sonuç alamayabileceğini söyledi. Erdoğan, “Bütüncül bir plan lazım. Suriye’deki sorunun hesaba katılması lazım. Irak’ı da böyle düşünmek lazım. Hatta bölücü terör örgütünün Suriye kolunun (PYD) da içinde bulunduğu bir çözüm olması lazım. Bakın IŞİD Suriye yönetiminden yararlanıyor. Terör örgütünün kolu (PYD) da söz konusu IŞİD’le mücadele olduğunda ortadan çekiliyor” dedi.

“ABD, IŞİD’i bombalıyor ama nasıl bir stratejiyle? Kürtleri kendisine muhtaç hale getirme politikası izliyor, sonra da kurtarıcı rolüne soyunuyor. Yani aslında IŞİD’in bir hamisi de ABD” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

Politikaları Kürtleri muhtaç etmek, hatta “Siz bizsiz Ortadoğu’da hiç bir şey yapamazsınız, var olamazsınız” mesajı vermek. Orada direnen güç YPG. Halkı katliamdan, IŞİD soykırımından koruyan tek güç YPG ve PYD. IŞİD herkes için, en başta da Türkiye için bir tehlikedir. Bu eli kanlı örgütün elindeki silahı Türkiye’ye çevirmeyeceğinin garantisi var mı? IŞİD, ABD için de bir tehdit haline geldi. Bu belanın Ortadoğu’dan çıkarılması gerekiyor Hiç bir zaman Amerika, halklara özgürlük getirmemiştir. Bu tarihsel bir gerçektir. Özgürlükler, halkların mücadeleleriyle, özgürlükleriyle gelişmiştir. Rojava’da yapılan da budur. Rojava’da yaratılmak istenen tüm halkların, kimliklerin birlikte özgürce yaşaması için bir sistem oluşturulması. Bu sisteme tepki gösteriliyor. Ortadoğu’da bu modelin gelişmesini istemiyorlar, bu model boğulmak isteniyor.”

IŞİD çetelerine yakın haber sitelerinde ise IŞİD’in Kobane’ye çok yaklaştığı ve sokak çatışmalarına hazırlandığı iddia edildi. IŞİD kaynakları  Cizre Kantonunda da IŞİD çetelerinin Haseke’ye saldırdığını belirtiyor.

Kaynak: Haber Ajansları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*