Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » YPG: Kobanê’de 53 çete öldürüldü

YPG: Kobanê’de 53 çete öldürüldü

Kobanê’de YPG/YPJ savaşçıları ile DAİŞ çeteleri arasında yaşanan çatışmalarda tespit edilen 53 çete öldürüldü, 11 YPG/YPJ savaşçısı da yaşamını yitirdi.

YPG Basın Merkezi, Kobanê direnişinin 175. gününe girdiğini belirterek, “Ağır silah ve takviye güç desteğiyle Kobanê’nin doğusunda yeni saldırılar düzenleyen çete gruplarıyla güçlerimiz arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. Dün sabah saatlerinde Xan Memed, Girê Xwede, Izea ve Xweydanê alanlarına yönelik çete saldırı ardından bölgede yakın mesafede, şiddetli çatışmalar yaşanmıştır“ dedi.

Kazan tepesi yakınlarında konumlanan çete gruplarına yönelik saldırı düzenleyen YPG/YPJ savaşçılarının çetelere ağır darbe vurduğunu ifade eden Basın merkezi, “Bu alanda tespit edilebilen 42 çete öldürülmüştür. Güçlerimiz bu alanda 25 çete cenazesiyle birlikte 35 adet kaleşnikof, 3 adet BKC, 1 adet B7 roketatar, 1 adet 12,5 mm’lik doçka ile bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ele geçirmiştir.

Aynı alanda bulunan Izea tepesine yönelik de saldırı düzenleyen güçlerimiz, çete gruplarını tümüyle püskürtmüştür. Xan Memed köyüne yönelik düzenlenen saldırıda da tespit edilebilen 4 çete üyesi öldürülmüştür. Bu alanda da güçlerimiz çetelere ait 1 adet 12,5 mm’lik doçka, 1 adet BKC ve 3 adet kaleşnikof silah ele geçirmiştir” diye belirtti.

YPG, son 24 saat içinde düzenlenen çete saldırılarının püskürtülmesinde büyük bir rol oynayan ve kahramanca savaşan 11 savaşçının yaşamını yitirdiğini bildirdi.

YPG açıklamasında, “Güçlerimiz Kobanê’nin güneyinde bulunan Kuzey Cedê köyüne yönelik de bir saldırı gerçekleştirmiştir. Bu saldırıda tespit edilebilen 7 çete üyesi öldürülmüştür” denildi.

‘ÇETELER HABUR SUYUNUN DİĞER TARAFINA ATILDI’

YPG Basın Merkezi Til Temir alanında yaşanan çatışmalara ilişkin de şu bilgileri verdi:

“DAİŞ terör örgütünün Til Temir/Hasekê yolu üzerinde bulunan köylere yönelik düzenlediği saldırılarılar büyük oranda püskürtülmüştür. Til Temir’e bağlı Til Nasir köyünde çete gruplarıyla güçlerimiz arasında yaşanan çatışmalar devam etmektedir. 2 gün süren şiddetli çatışmalar ardından güçlerimiz çete gruplarını Til Nasir köyü dışında kalan tüm alanlardan çıkartarak Xabur suyunun diğer tarafına atılmıştır.”

SERÊKANİYÊ’DE EYLEM

Dün gece Serêkaniyê’ye bağlı Malha köyü yakınlarında konumlanan çete gruplarına yönelik bir saldırı düzenlendiği vurgulanan açıklamada, “ Burada tespit edilebilen 1 çete üyesi öldürülmüş, 1 çete üyesi de yaralanmıştır.

Bugün sabah saatlerinde ise güçlerimiz Alya kasabası yakınlarında çete gruplarına yönelik bir saldırı düzenlemiştir. Çetelere ait bir iş makinesinin imha edildiği saldırıdaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir” ifade edildi.

Kobanê – Anf

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*