Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » YPG, Davutoğlu’nu yalanladı: “Rojava’ya saldırı için zemin hazırlıyor”

YPG, Davutoğlu’nu yalanladı: “Rojava’ya saldırı için zemin hazırlıyor”

Davutoğlu’nun Ankara saldırısını gerçekleştirdiğini iddia ettiği YPG’den yalanlama geldi. Bugüne dek Türk devletine karşı hiçbir askeri eyleme girişmediklerinin altını çizen YPG, “Davutoğlu, Suriye ve Rojava’ya saldırmak için zemin hazırlıyor” dedi. YPG/YPJ’nin bileşeni Demokratik Suriye Güçleri de patlamayı “terör saldırısı” olarak niteleyerek kınadı

ypg_manset

Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’nın göbeğinde askeri konboya yönelik bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıdan sorumlu tuttuğu YPG, yazılı bir açıklama yaparak Davutoğlu’nu yalanladı, Ankara saldırısıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

ANF’nin haberine göre; Davutoğlu’nun Suriye ve Rojava’ya saldırmak için zemin hazırlamak istediğinin altını çizen YPG, bugüne dek tüm saldırı, tahrik ve provokasyonlara karşın Türk devletine karşı herhangi bir askeri faaliyet içerisine girmediklerini belirtti.

YPG Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Halkımız ve kamuoyunun bildiği gibi Rojava devrimi 4. yılına girmiştir. Biz YPG olarak, ilk günden şimdiye kadar bölgedeki halkımızı koruyoruz. Zor şartlar altında, halkımızın IŞİD ve Nusra gibi barbar çetelerden koruyoruz. Birçok devlet ve basın kurumu, bu terörist grupların Türkiye devleti tarafından desteklendiğini açıkladı. Ancak biz YPG olarak, bize saldıran terör grupları dışında, komşu ülkelere karşı ve diğer güçlere karşı hiç bir askeri faaliyet içerisine girmedik. Bütün tahrik ve provokasyonlara rağmen, Türk ordusunun Rojava sınırındaki tüm saldırılarına rağmen, biz cevap vermedik ve tarihi bir sorumluluk içerisinde davrandık. Dört yıldır, Türkiye-Suriye sınırının en güvenli bölgesi Rojava sınırıdır. Bizim tarafımızdan hiç bir askeri eylem yapılmamıştır. Bu gerçeği en iyi bilen ise, Türk ordusu ve AKP hükümetidir. Bilerek gerçekleri çarpıtıyorlar ve bizi Ankara’daki patlamadan sorumlu tutuyorlar.

Davutoğlu Suriye ve Rojava’ya saldırı için zemin hazırlıyor

Biz Türkiye halklarına ve dünyaya bir kez daha şu mesajı veriyoruz: Bizim bu olayla hiç bir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiç bir zaman Türkiye’ye karşı bir saldırı içinde olmadık. Türkiye devleti, bizim onlara saldırı yaptığımızı asla kanıtlayamaz, çünkü bizim böyle bir saldırımız olmamıştır. Türk Başbakanı Davutoğlu’nun ‘Ankara saldırısını YPG yaptı’ açıklaması yalandır, gerçeklerden uzaktır. Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir. Yanı sıra, tüm dünya tarafından bilinen DAİŞ ile bağlantısını kamufle etmeyi amaçlamaktadır.

Biz Halk Savunma Birlikleri-YPG olarak bir kez daha yineliyoruz: Ankara’daki patlama ile hiç bir ilişkimiz yoktur. Bütün komşu devlet ve güçlere Rojava devrimine ve halkların iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.

QSD’den kınamaDemokratik Suriye Güçleri (QSD) de bir görüntülü açıklama yaptı, Ankara’daki saldırıyı bir “terör saldırısı” olarak niteleyerek kınadı:

PYD Eş Başkanı Salih Müslim de Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarının ardından hızla bir açıklama yapmış, saldırıyla da saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürülen Salih Neccer ile de hiçbir ilgilerinin olmadığını söylemişti.

Sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*