Anasayfa » GENÇLİK » Yoldaşları Nurettin’i andı

Yoldaşları Nurettin’i andı

16 Şubat 1997′de bir korsan gösteride katledilen Nurettin Demir, İstanbul’da yoldaşları tarafından mezarı başında anıldı.

Genç Komünarlar’ın bir sokak eyleminde ölümsüzleşen ilk şehidi olan Nurettin Demir, 13. yıldönümünde yoldaşları tarafından Kocasinan Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. 16 Şubat 1997′de TİKB’nin eşzamanlı kuruluş eylemlerinden birinde polislerle çatışmaya giren ve kurşunu bittiğinde vurularak katledilen Nurettin Demir, ölümsüzleştiğinde 18 yaşındaydı. Bundan 13 yıl sonra onunla aynı idealleri paylaşan yoldaşlarının taşıdıkları pankartta bu vardı.

21 Şubat Pazar günü Devrimci Proleter Gençlik tarafından organize edilen anmada “Göğü Bir Kere Fetheden Kalır Hep Onsekizinde…” yazılı pankart taşındı. Yenibosna Cemevi’nde buluşarak Nurettin’in mezarı başına gelen yoldaşları anmaya saygı duruşuyla başladılar. Nurettin’in 1,5 yıllık kısacık örgütlü hayatına sığdırdıklarının anlatıldığı bir konuşmanın ardından herkes söz alarak konuyu genişletti. “Bugünün Nurettin’i” olmanın neyi gerektirdiğinin, işçi sınıfı ve gençlik kitlelerinin ihtiyacı olan Nurettin’in yani genç işçi sınıfı devrimcisinin tasfir edilmeye çalışıldığı konuşmalarda TEKEL direnişi de örneklenerek “Bugün Nurettin olmak, işçi sınıfının tam içinde ısrarla olmak ve orada kök salmaktır” denildi.

Nurettin Demir için getirilen şiirlerin okunmasının ardından tüm yoldaşları Nurettin’e sözlerini vererek anmayı sonlandırdılar. Nurettin’in ardından aynı mezarlıkta bulunan Lale Çolak ve Osman Akgün’ün mezarları da ziyaret edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*