Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yol kapalı “Ne haliniz varsa görün”

Yol kapalı “Ne haliniz varsa görün”

Gebze Köseköy arası yol kapanmasına karşı 7 Aralık’ta İzmit Tren Gar’ında basın açıklaması yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) yol yenileme ve modernizasyon çalışmaları nedeniyle KÖSEKÖY-İZMİT-GEBZE güzergâhında ki mevcut yolun kapatılmak istenmesine tepki gösterdi.

“Ülkemizin en yoğun yolcu taşımacılığının yapıldığı öğrencilerin, işçilerin ve tüm halkımızın birçok programını bu trenler üzerine yaptığı gerçeği dikkate alınmadan yolu kapatmak, yolculara “Ne haliniz varsa görün” demektir.”

denilen basın açıklamasında yapılmak istenenler geniş bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldı.

BTS‘nin yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle;

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi güzergâhında olmamakla beraber bu yollar; YHT yolların yapılıncaya kadar hızlı tren içinde kullanılacak hale getirilmesi düşünülmektedir.

Bu kapsamda; KÖSEKÖY-İZMİT-GEBZE arası; 17 Aralık 2011 tarihinden itibaren gündüz saatlerinde, 30 Ocak 2012 tarihinden itibaren de 30 ay boyunca tamamen kapanacağı TCDD yetkililerince duyurulmuştur.

Ülkemizin en yoğun yolcu taşımacılığının yapıldığı öğrencilerin, işçilerin ve tüm halkımızın birçok programını bu trenler üzerine yaptığı gerçeği dikkate alınmadan yolu kapatmak, yolculara “Ne haliniz varsa görün” demektir.

Bahsi geçen bölge çift yoldur. Bu bölgedeki yol yapım veya yenileme çalışması tek yol üzerinden yapılabilecek durumdadır. Ayrıca bölge coğrafyası, hızlı tren yolunun Ankara- Arifiye arasında olduğu gibi eski yola paralel ayrı bir güzergâhta yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Uluslararası bir anlaşma nedeniyle KÖSEKÖY-KÖRFEZ arası tek yol açık bırakılacaktır. Açık kalan bu yolda anlaşma konusu olan yük trenleri çalıştırılacaktır. Yönetimin uluslar arası anlaşmalara bağlılığındaki duyarlılığını, halka karşı olan sorumluluklarında da göstermemesi düşündürücüdür.

KÖSEKÖY-GEBZE arasında 30 ay sürecek hızlı tren yol çalışmasının bitmesine yakın, GEBZE-HALKALI arası MARMARAY Projesinin yapımı da planlanmaktadır. Yol kapatarak yapılan yenileme çalışması mantığı kendisini bu projede de gösterecektir.

Asıl amacın; yol kapatma çalışmalarından başlayarak Devlet
Demiryollarının, dolayısıyla Demiryolu çalışanlarının İstanbul ve çevresinden dışarı atılması olduğunu ve hızlı tren, Marmaray gibi projelerin bitiminin ardından özelleştirilmesi olduğunu düşünüyoruz.

Bu yol kapatmaları sonucu ayrıca; TCDD’de gişe, temizlik ve güvenlik gibi işler en az dört yıl yapılamayacağından yüzlerce taşeron çalışanında işsiz kalmasına neden olacaktır.

Halkımızın çok geniş kesimini olumsuz yönde etkileyecek olan bu yol kapatmalara karşı birlikte mücadele etmeliyiz.

Sendikamızın bu konuda vereceği hukuksal mücadelenin yanı sıra; değerli halkımızın en önemli haklarından ulaşım hakkına sahip çıkmak için Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü mail adreslerine e-mail göndererek de tepkimizi dile getireceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*