Anasayfa » GENÇLİK » Yine KPSS skandalı

Yine KPSS skandalı

Bugün yapılan KPSS sınavında sorulan bazı soruların önceden sızdırıldığı iddia edildi.  DİHA tarafından yapılan haberde İstanbul’daki bir dershanenin soruları sınav öncesi yandaşlarına dağıttığı belirtildi.

Konu ile ilgili Eğitim Sen bir açıklama yaptı.  Açıklama şöyle:

“Sendikamıza ulaşan bilgi ve iddialara göre, bugün gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Genel Kültür Bölümü’nde sorulan 57 soru, bir dershanenin daha önce yapmış olduğu deneme sınavında sorulan soruların noktasına, virgülüne ve sıralamasına kadar aynıdır.

Kamuoyunda tartışılan ve sendikamıza ulaşan bu bilgi ve iddialar doğru ise KPSS sınav soruları sızdırılmış; ne yazık ki geleceğini sınavla ‘kazanacak’ olan gençlerimizin umutları ile oynanmıştır.

Bilindiği üzere KPSS sorularının sızdırılması skandalının ardından ÖSYM başkanı değişmiş; ancak ÖSYM başkanının değişiminden hemen sonra YGS’de yaşanan skandal göstermiştir ki başkanlar değişse de iktidar ve cemaat işbirliği ile gençlerimizin umutları ve gelecekleri ile oynanmaya devam edilmiştir. Bugün yaşanan da bu işbirliğin devam ettiğini ve gençlerimizin geleceklerinin yok sayıldığını göstermektedir.

Bilinmelidir ki sendikamız Eğitim Sen, konuya ilişkin araştırmalarına devam edecek, gençlerimizin iktidar ve cemaatin oyunlarına feda edilmesine göz yummayacaktır.”

Öte yandan ÖSYM iddialara klasikleşmiş bir açıklamayla yanıt verdi:

” Sınavın güvenliğine gölge düşürmeye yönelik, ÖSYM’yi karalamayı amaçlayan bu haberler, kendileri için önemli bir sınava büyük emek harcayarak hazırlanan adayların ÖSYM’ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanlarının emeklerine gölge düşürme amacındadır.”

Skandal üzerine Emniyet Müdürlüğü de yine klasikleşmiş bir operasyonla  “8 ilde ‘KCK üyelerinin organize ettiği sınav çetesi’ suçlamasıyla 40 kişinin gözaltına alındığını” açıkladı.

Güvenceli bir iş bulma umuduyla  her yıl bir milyon genci birbirleriyle rekabete sokarak eleyen, hayattan soğutan skandal sınav KPSS görünen o ki bu yıl da taze skandallarıyla gündemde olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*