Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Yeni” Kürt partisi: Barzanici, gerici, direniş kırıcı, döküntüler partisi

“Yeni” Kürt partisi: Barzanici, gerici, direniş kırıcı, döküntüler partisi

barzani_6_1Türk devleti ve AKP, HDP’li vekil ve belediye başkanlarını tutuklarken, Barzani çizgisinde direniş kırıcısı gerici Kürt partisi kurduruyor.

“Yeni” partinin bileşenlerini Irak KDP’si ve Kürt hareketi içindeki başlıca taraftarları olarak bilinen Leyla Zana, İbrahim Güçlü, daha önce Türkiye KDP’sini kurmaya çabalamış olan eski DEP’li Mahmut Kılınç; Bucak aşireti reisi Sertaç Bucak’ın denetimindeki KDP/Bakur; Şerafettin Elçi’nin kurmuş olduğu Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), PKK’den atıldıktan sonra Osman Öcalan’ın kurduğu Kürdistan Yurtsever Partisi (PWD), Mehmet Emin Kardeş’ın genel başkanı olduğu Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T) oluşturuyor.

osman-ocalan-turkiye-ye-donup-parti-kurmak-8013279_x_2367_oBarzani çizgisinde Erbil merkezli olarak kurulan döküntüler partisinin kuruluşunu daha önce Kuzey Kurdistan KDP’sini kurmaya çalışmış Mahmut Kılınç ve arka planda Leyla Zana’nın koordine ettiği, Partinin 2017 Ocak’ta resmen kurulmuş olacağı ileri sürülüyor.

Bucak aşireti, daha önce Şeyh Sait İsyanı ve 90’lı yıllardaki Kürt Serhıldanlarına karşı kontrgerilla/korucu aşireti olarak sayısız katliam yapmıştı. Susurluk’ta Bucak aşireti ile, Ağar, Çatlı, Yeşil, Veli Küçük (Özel Harp Dairesi/kontrgerilla, faşist mafya, 1000 operasyon) ilişkileri deşifre olmuştu. Daha sonra bir ara, Kürt hareketi tarafından Urfa’ya sürülen Osman Baydemir ile ilişki üzerinden BDP’yi desteklermiş gibi olmuş, Türk devletinin yeniden kirli savaşı başlatması üzerine ayrılmıştı. Kürt hareketinin 2011 seçimlerinde kirli savaş suçlarını sorgulamadan Bucak, İzol gibi aşiretlerle ittifak yapması ciddi eleştirilere konu olmuştu.

9504Geçtiğimiz yıllarda kanserden ölen Şeraffettin Elçi, 80 öncesinde Adalet Partisinde milletvekilliği ve CHP hükümetinde bakanlık yapmıştı. Şerafettin Elçi’nin kızı Zerin Elçi Coşkun, Davutoğlu hükümetinde başbakan danışmanlığına getirilmişti.

Mehmet Emin Kardeş, KDP-T’yi kurarken Barzani KDP’si için “onlar Kürt partisinin anasıdır. Biz Türkiye parçasını hedef seçtik. Ama onlar bizim dostumuzdur. Gönül bağımız var.” demişti.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ise, 2009’da Amerikancı ve teslimiyetçi çizgisiyle PKK içinde iç çatışmaya yol açmış ve atılmıştı. “Türkiye Cumhuriyeti beni kabul etsin. Ben 150 kişiyle barış adına gelir teslim olurum” açıklamasıyla meşhurdur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*