Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yeni kara para aklama ve dolandırıcılık yasası

Yeni kara para aklama ve dolandırıcılık yasası

Burjuva faşist devlet iktidarı, yine “varlık barışı” adı altında kara para affı çıkarmaya hazırlanıyor.

Kriz koşullarında, iç tasarruf ve finansmanın kurumasıyla, döviz pahalanıyor, krizi derinleştirici bir etkide bulunuyor. Buna karşı iktidar, 2008, 2013, 2016’da yaptığı gibi, dövizin yükselmesini frenleyeceği varsayılan “varlık barışı” gibi kara para aklama düzenlemeleriyle dışarda, vergi cennetlerinde tutulan kara paraları içeriye çekmeye çalışıyor.

Yeni “varlık barışı” tasarısı, 2016’daki yüzde 2’lik vergiyi bile yüzde 1’e indiriyor.

Buna göre yurtdışındaki para, altın, döviz, menkul kıymetlerini Türkiye’ye getirenler, yalnızca yüzde 1 oranında vergi ödeyerek, geriye dönük yüzde 20-30’u bulan vergilerden kurtulacak. Getirdiği servetin menşei sorulmayacak. Bunu işletmesine dahil ederse, vergi incelemesi yapılmayacak. (Yani bu yolla işletme sermayesi de vergiden düşülebilecek.) Bu kara serveti sonra çektiğinde ek temettü vergisi ödemeyecek. Kara para servetlerini hiçbir denetim olmadan istediği gibi tasarruf edebilecek.

“Varlık barışları”, bu yöntemin kapitalistler tarafından dolandırıcılıkta kullanılmasına yarıyor. Örneğin yurt içinde piyasadan toplanan dolarların, dışarıdan getirilmiş gibi gösterilerek vergiden düşülmesi. Veya sisteme sokulamadığı için malum şahısların evlerde çuvallarla tuttuğu milyon dolarların aklanarak sisteme sokulması. Ya da Ortadoğu ve başka ülkelerden kara para servetlerini kendi yurtdışı serveti gibi ülkeye sokarak “yıkanması”nı sağlamak gibi.

“Varlık barışı”, dövizin frenlenmesi adı altında yurtdışında tutulan rüşvet, yolsuzluk, dolandırıcılık, kaçakçılık, uyuşturucu paralarının devlet tarafından resmen aklanmasının ötesinde, vergiden düşülmesini, yurtiçindeki döviz servetlerinin de dışardan getirilmiş gibi gösterilip vergiden düşülmesini, üstüne her türlü uluslararası dolandırıcılığın yasallaştırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda kapitalistlerin sunulan bu karanlık olanaklardan yararlanmak için dövize hücum etmesiyle, uygulamanın “dövizin yükselişini frenleme” gerekçesi de tersine dönüyor, döviz talebinin artışıyla, dövizin yükselişi de hızlanıyor!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*