Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Yeni Çeltek maden işçileri ocaklarda açlık grevine başladı

Yeni Çeltek maden işçileri ocaklarda açlık grevine başladı

Amasya’da eski adıyla Yeni Çeltek Kömür AŞ, yeni adıyla Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri AŞ, Merzifon ve Suluova’daki kömür madeni ocaklarının işletmesini 2013 yılında, rödevans sistemiyle Soma Holding’e, o da bağlı şirketi Güriş Madencilik’e devretmişti.

Soma Holding, Yeni Çeltek madenlerini devralır almaz işçi çıkarmaya başladı. Daha sonra da kendi faili olduğu Soma’daki madenci katliamını gerekçe göstererek işçilerin ücretlerinin bir bölümünü ödememeye ve işçilerin sigortalarını yapmamaya başladı.

En sonu, ana şirket Yeni Anadolu Madencilik Soma Holding ile hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmediği için sözleşmesini iptal edince, olan yine Yeni Çeltek maden işçilerine oldu. 253 maden işçisi, tazminat ve sosyal hakları gasp edilerek işten atılmış oldu.

Maden işçileri ocakların önünde toplanarak bekleyişe geçerken, 50 işçi de ocaklara inerek, işleri ve gasp edilen hakları için açlık grevine başladı.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Bayrak, açlık grevi yapan işçileri ziyaret etti. Bayrak, işletmenin önünde toplanan işçiler ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı ile görüştü.

Büyük bir pişkinlikle, TKİ’nin katliamcı Soma Holding’ten rödevans ile peşkeş çekilen alacakları ile (TKİ’nin bunda hiç sorumluluğu yokmuş gibi) işçilerden gasp edilenleri aynı kefeye koydu. Bayrak’ın 2-3 gün için maden işçilerini tüm haklarıyla yeniden kendi bünyelerine alacağı sözü üzerine, sendika bürokratlarının da telkiniyle işçiler açlık grevini sona erdirdi.

Rödevans sistemi kaldırılmalı, Soma Holding kapatılmalı, tüm işçiler kadrolu olarak işlerine geri dönmeli, işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*