Anasayfa » GENÇLİK » Yemek ve ulaşım ücretlerindeki zamlara karşı öğrenciler eylemde
2. yarıyıl döneminin başlamasıyla üniversitelerde de yemek ve yurt ücretlerinde zam furyası başladı. Çukurova Üniversitesi'nde de öğrenciler tatilden döndüklerinde yemek ve ulaşım ücretlerine yapılan zamla karşılaştı. Üniversitede yapılan yemekhane ve ulaşım zamlarına karşı çalışmalar sonunda bugün bu zamları protesto etmek amacıyla Genç-Sen'in örgütlediği bir eylem yapıldı[...]

Yemek ve ulaşım ücretlerindeki zamlara karşı öğrenciler eylemde

2. yarıyıl döneminin başlamasıyla üniversitelerde de yemek ve yurt ücretlerinde zam furyası başladı. Çukurova Üniversitesi’nde de öğrenciler tatilden döndüklerinde yemek ve ulaşım ücretlerine yapılan zamla karşılaştı. Üniversitede yapılan yemekhane ve ulaşım zamlarına karşı çalışmalar sonunda bugün bu zamları protesto etmek amacıyla Genç-Sen’in örgütlediği bir eylem yapıldı. Saat 12.30’da öğrenciler, sloganlarla yemekhaneye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca. “Genç-Sen büyüyor zamlara karşı yürüyor” ,” Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Rektör uyuma bol keseden zam yapma” gibi sloganlar sıklıkla atıldı. Öğrenciler yine sloganlar eşliğinde yemekhaneye girip burada o sırada yemek yiyen öğrencilere yapılan zamlar ve mücadele etmek gerektiği anlatılarak birlikte mücadele vurgusu yapıldı. Yemekhanede bulunan diğer öğrenciler de alkışlarla ve masalara vurarak protesto eylemine katıldı.

Yemekhane önünde bir basın açıklaması da yapıldı. Genç-Sen’in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Biz Çukurova Üniversitesi öğrencileri 2. eğitim-öğretim yılının başlamasıyla kötü bir süprizle karşılaştık. Geçtiğimiz dönem harçlara, yurt ücretlerine yapılan zamlar yetmiyormuş gibi şimdi de ulaşım ve yemekhane ücretlerine zam yapıldı. Sermayenin
krizi derinleştikçe faturası işçilerden, emekçilerden ve öğrencilerden çıkarılıyor. Memur maaşlarına %3 zam yapılırken harçlara %500 zam yapılmak istendi. Ancak vermiş olduğumuz haklı müzadele sonunda %500 lük harç zamlarını geri çektirdik. Sermaye barınmamızı, beslenmemizi, ulaşımımızı elimizden almaya çalışıyor.

Biz Genç-Sen’li öğrenciler olarak barınmamız, beslenmemiz, kampüslerimize ulaşabilmemiz ve geleceğimiz için yapılan tüm zamlara ve hukuksuzluklara karşı dün olduğu gibi bugün de mücadele edeceğiz.”

Eylem ve basın açıklaması yine sloganlarla bitirilirken Genç-Sen’liler zamlar geri alınana kadar bu eylemlere devam edeceklerini belirttiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*