Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Yazaki’de iş bırakma eylemi yapan işçilerin taban temsilcileri, polis ve Türk Metal markajında işten atıldı

Yazaki’de iş bırakma eylemi yapan işçilerin taban temsilcileri, polis ve Türk Metal markajında işten atıldı

Bursa Gemlik Yazaki fabrikasında, tabandan kendi işçi temsilcilerini seçerek iş bırakma eylemi yapan işçilerin direnişi ve talepleri sermaye ve devletinin saldırısıyla bastırılmaya çalışılıyor.

İşçiler kendi seçtikleri işçi temsilcileri kurulu ile yönetimle bir görüşme yapıp taleplerini iletmişlerdi. İşçiler iş bırakma talebi olarak, metal işçilerinin MESS grup sözleşmesinde aldığı kadar ücret zammı (yüzde 24) ve sosyal haklarını istiyorlardı.

Fabrika yönetimi 14 Şubat’a kadar süre istemiş, ardından işçilerle bir toplantı yapma sözü vermişti. Yönetim, elbette emperyalist kapitalist tekelin Türkiye ve Japonya’daki merkezine danıştı, Türkiye burjuva-faşist devlet iktidarına “imdat” çağrısını iletti.

Ardından çoğunluğu işçilerin tabandan seçtiği temsilcileri ve iş bırakma eylemine öncülük eden işçiler olmak üzere, 60 işçi, fabrikaya gelen sivil polisler ve Türk Metal çetesi markajında işten atıldı.

Polisler işten atılan işçileri direnişe geçmemeleri için alıkoydu. İşten atılan işçilerin fabrikadaki işlemleri, polis eşliğinde yapıldı. Ardından fabrika önünde direnişe geçmek isteyen işçiler Türk Metal “sendikası” yöneticileri tarafından fabrikanın önünden uzaklaştırılıp Gemlik merkezdeki “sendika” binasına götürdü. Polisten sonra Türk Metal çetesi de işçileri OHAL’le tembihleyerek fabrika önünde direnişe geçmekten uzak tutmaya çalıştı.

İşçilerin taban temsilcilerinin işten atılmasından sonra, formenler ve kendi atadığı bazı işçilerle göstermelik bir “toplantı” yapan fabrika yönetimi, işçilerin direniş taleplerini tümüyle yok saydı. Yazaki’de keskinleşen sınıf mücadelesini dinci-gericilik ile doldurmak için “mescid yapma” gibi vaatlerde bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*