Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Yatağan’da özelleştirmeye işçi barikatı

Yatağan’da özelleştirmeye işçi barikatı

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan termik santralin özelleştirilmesi kapsamında 8 Şubat Pazartesi günü Yatağan Termik Santrali’ne gelen özelleştirme inceleme heyeti 1000’e yakın işçi tarafından santrale alınmadı.

Özelleştirme kapsamındaki Yatağan Termik Santrali bir süre önce ihaleye çıktı. İhaleyi kazanan City Group, Oyak Yatırım, Master Danışmanlık ve Socoin Danışmanlık firmalarının oluşturduğu konsorsiyum, pazartesi günü Yatağan ilçesine 20 kişilik heyet göndererek çalışmaları başlatmak istedi. Fakat firma temsilcileri, barikat kurup giriş çıkışları tutan bine yakın işçinin direnişiyle karşılaştı.

Ölümüne direnir Yatağan işçisi!

Maden-İş ve Tes-İş sendikalarında örgütlü 1000’e yakın işçi termik santralin giriş ve çıkışlarına barikat kurarak özelleştirme heyetinin santrale girmesine izin vermedi. 4 saat boyunca santral önünde bekleyen işçiler özelleştirme karşıtı sloganlar atarak TEKEL işçilerinin açtığı mücadele yolunda ilerleyeceklerini gösterdiler. Yatağanlı kadınlar da eşlerine destek için santral önünde yerlerini aldı. Eylem süresince santralden hiçbir aracın çıkışına ve girişine izin verilmedi. İşçiler, “Yatağan’ı satın da görelim sizi, siyasetçi katili yapmayın bizi, Ölümüne direnir Yatağan işçisi” sloganlarıyla heyet gidene kadar direnişlerine devam etti. Bu olay üzerine fizibilite için gelen heyet ilçeyi terketmek zorunda kaldı.

İşçiler yaptıkları açıklamada bugünden itibaren santralin önünde nöbet tutacaklarını ve heyet tekrar gelirse içeri almayacaklarını söylediler.

Muğla’dan Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*