Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Yatağan işçilerine de polis saldırısı!

Yatağan işçilerine de polis saldırısı!

Yatağan işçileri polis engellerini aşarak geldikleri Ankara’da Özelleştirme İdaresi’nin önüne yürüyüş yaptılar.

TES-İş Yatağan Şubesi yöneticileri yaptıkları konuşmalarda Greif işçilerine yapılan polis terörünü “işçilere uzanan elleri kınıyoruz” sözleriyle protesto ettiler. Yatağan işçileri de saldırıyı yuhladılar, Greif işçileriyle dayanışma sloganları attılar.

“Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla yüyüyen işçiler, Özelleştirme İdaresinin önünde “İşte burası hırsız yuvası” sloganını attılar.

İşçiler, Türk-İş ağalarının konuşması sırasında Türk-İş’i de protesto eden sloganlar attılar.

Basın açıklamasından sonra Kurtuluş Parkı’nda bekleyen işçiler, 17.00’de tekrar toparlanıp yola inmeye başlayınca polis gaz bombası ve tomalarla saldırdı. Yaşanan arbededen sonra işçiler tekrar parka çekildi.

Maden-İş Yatağan şube başkanı Girgin, çadır kurulacak korkusuyla Ankara Valisi tarafından, Özelleştirme binasının önü, Bayındır Sokak, Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kurtuluş ve Kolej Kavşağı, Türkiye Büyük Millet Meclisi çevresi ve Kızılay bölgesinde “her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü ile benzeri eylemlerin yasaklandığına” dair kendilerine tebligat gönderildiğini belirterek şunları söyledi, “AK Parti iktidarı işçiden korkuyor. İşçinin sokağa çıkmasından korkuyor. Bundan dolayı baskı ile, zulüm ile karşılık veriyor. Tekel mücadelesi AKP için kabus olduğu için, yeni kâbuslar yaşamak istemiyor.”

Polisle karşılıklı gerilim sürerken sendika ağalarının işçilere dağılma çağırısı yapmasına işçiler tepki gösterdi. Daha sonra dağılan işçiler 10 gün boyunca her gün mesai saatlerinde aynı yerde nöbet tutmaya devam edeceklerini söylediler.

yatagan_iscileri_10nisan_3

 

img-20140410-wa0031

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*