Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Yaşamın yıldönümünde Lale’yle…

Yaşamın yıldönümünde Lale’yle…

“Gül kokuyorsun, amansız kokuyorsun ve acı ve yiğit ve nasıl gerekiyorsa öyle
Sen koktukça düşümde görüyorum onu düşümde, yani her yerde
Tam alnının altında masmavi iki ateş
iki su iki deniz bazen
bazen iki damla yaz yağmuru
Mermerini emerek dağların
şiirler söylüyor gene
Ölümünden bu yana yazdığı şiirler kızaraktan birtakım şiirlere
Büyük sular büyük gemileri sever çünkü

ve odur ki büyüklük
Şiir insanın içinden dopdolu bir hayat gibi geçerse
O zaman ölünce de şiirler yazar insan
Ölünce de yazdıklarını okutur elbet
Ve senin böyle amansız gül koktuğun gibi
Yaşamanın her yerinde”

10 Ocak Pazar günü Lale Çolak yoldaşı yıldönümünde İstanbul’dan komünist işçiler, işçi sınıfı devrimcileri ve genç yoldaşları Kocasinan Mezarlığı’nda hep birlikte andılar.

Uzandığı yerde, kışın ortasında, yağmurlu bir İstanbul havasında amansız gül kokarken doğa, usulca bırakıldı çiçekler yoldaşın başucuna. Oysa sloganlarla, kortej oluşturularak gelinmişti onun yanına: “Yaşasın Proletarya Sosyalizmi!”, “Lale Çolak yoldaş ölümsüzdür!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!”.

Lale şiiri, şiir okumayı severdi. Etkili biçimde de okurdu, barikatlarda, çatışmalarda, eylemlerde, bir yoldaş ortamında, teklifsizce. Ancak Lale gibi şiir insanın içinden dopdolu bir hayat gibi geçerse, o zaman ölünce de şiirler yazar insan.

Lale’nin başında yapılan konuşmalarda yoldaşları onun sevdiği şiirleri ona okurken, ölümünden bu yana yazılan birtakım şiirlere kızarak, asıl büyük suların büyük gemilere olan hasretini gidermeye and içtiler. Tutulan rotanın, girilen büyük işçi sınıfı denizinin, sosyalist devrimin haberini ulaştırdılar ona. Bunu söylemeyi en başta Lale’nin yaşamından süzülen işçi sınıfı devrimciliğine, genç yaşına sığdırdığı onca deneyimle sınıf çalışması ısrarına borçluyduk. Bunu isimsiz sınıf savaşçılarına, öncü işçilerin yeni bir hayat özlemine, kaçınılmaz olan zaferimize borçluyduk.

Lale’ye proletarya sosyalizminin haberini getirdik.

Onu andığımız bugün biliyoruz: Bir rüzgâr, bir fırtına gibi esecek gül. Yıllarca esecek belki. Ve ansızın dünyamızı göreceğiz bir sabah. Göreceğiz ki, biz dünyamızı görmemişiz daha! Geceyi, gündüzü, yıldızları görmemişiz hiç. Tanışmaya komamışlar bizi güzelim dünyamıza.

Biz Lale’ye güzelim dünyamızı taşımaya gittik. Biz Lale’yle amansız gül kokarken sınıfımızın mücadelesi, hırçın hırçın, pembe pembe, öfkeli öfkeli gül kokarken, nefes nefese konuşmaya gittik.

İstanbul’da 10 Ocak günü, proletarya sosyalizminin temsilcileri olarak bizler, Lale’nin yanı başında yatan Osman Akgün ve Nurettin Demir yoldaşlarla uğrunda ölümsüzleştikleri sınıf sosyalizminin sloganlarıyla buluştuk.

Çitlerin Olmadığı Bir Dünya İçin” marşını birlikte söylerken, uğrunda ölümsüzleştikleri idealleri gerçekleştirmek için söz verirken yanı başlarında biz, Osman, Nurettin ve Lale hep birlikte yanıt verdiler bize:

“Öyleyse dostlar bırakın bu yalnızlıkları,
Bu umutsuzlukları bırakın kardeşler
Göreceksiniz nasıl güller güller dolusu
Nasıl gül kokacağız birlikte
Amansız, acımasız kokacağız
Dayanılmaz kokacağız nefes nefese…”

Saçların, alınların, göğüslerin üstüne, yüreklerin üstüne, bembeyaz kemiklerin, mezarsız ölülerin üstüne, kurumuş gözyaşlarının, titreyen kirpiklerin üstüne, kenetlenmiş çenelerin, ağarmış dudakların, unutulmuş çığlıkların üstüne, kederlerin, yasların, sevinçlerin ve her şeyin üstüne ışığınız düşecek, kokumuz sinecek. Bu kaçınılmaz olandır, sınıf düşmanlarımız titresin: İşçi sınıfı şanlı elbisesiyle dolaşacak bu ülkede ve tüm dünyada: Sosyalizmle!

Yaşasın Proletarya Sosyalizmi!
Yaşasın Marksizm-Leninizm!
Parti… Parti… Parti…Bir yorum

  1. İşte bu kavga proletaryanın kavgasıdır!
    Şehit yoldaşlarımızın bizlere bıraktığı değerleri proletarya sosyalizmiyle taçlandıranlara selam olsun!

    Yaşasın Proletaryanın İktidar Mücadelesi!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*