Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Yasaklar yırtılıyor: Eylemler gece boyunca sürdü

Yasaklar yırtılıyor: Eylemler gece boyunca sürdü

4+4+4 yasa tasarısını protesto etme amacıyla Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkarak Ankara’ya yürüyen ve “önümüzün kesildiği her nokta eylem alanımızdır” diyen ve Ankara ısrarlarından vazgeçmeyen KESK’li kamu işçileri gece boyunca eylemlerini sürdürdüler. Eylemler şu anda da devam ediyor. Son durum şöyle:

Hatay’dan yola çıkan otobüsler Erzin İlçesi çıkışında bekliyor. Tekirdağ’dan Ankara’ya giden Eğitim-Sen üyeleri polis barikatı, uzun süren kimlik tespiti ve 200 TL ceza sonucu sabah 5 civarında yola çıktı. Aydın’dan gelen KESK’liler Aydın kent çıkışında bekliyor ve burayı eylem alanı yapacaklarını belirttiler. Bursa’da ve İzmir’de kent meydanlarında eylemler yapılacak. Konya’da otobüslerin Ankara’ya gitmesine izin verilmedi fakat KESK üyeleri trenle Ankara’ya gidiyor. Zonguldak Çaycuma’da da KESK’lilerin otobüsleri engellendi. KESK’liler şehirlerarası otobüs firmalarını kullanarak Ankara’ya ulaşmaya çalışıyor Trabzon, Artvin, Samsun, Ordu, Giresun, Tunceli’den gelen KESK’liler Ankara’nın Elmadağ İlçesi yakınlarında polis tarafından durduruldu. Mersin ve Hatay’dan bir araç Ankara’ya yaklaşıyor. Çanakkale ve Denizli’den gelen otobüsler Haymana’ya doğru ilerliyor. Kars-Ardahan’dan gelen araç son olarak Sivas’ta durduruldu ve tekrar hareket etti, Yozgat’a yaklaşıyor. İstanbul’dan gelen araçlar Ankara’ya 40 kilometre kala mola verdi.

Tüm otobüsler trafik cezalarıyla yıldırılmak istendi.

ADANA: Eğitim-Sen üyeleri Adana’dan 2 otobüsle 90 kişi yola çıktı. Adana Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önüne gelen otobüsler, polisler tarafından durdurularak kimlik kontrolü yapılmak istendi. Eğitim Sen üyeleri mahkeme kararı olmadan kimlik kontrolü yapılamayacağını söyleyerek buna karşı çıktı. Polis, otobüslerin hareket etmesine izin vermeyince yaklaşık 90 kişi ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ ve ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları atarak eylem yaptı. Sabah saatlerinde 90 KESK’li gözaltına alındı.

MANİSA: Kamu işçileri saat 04.00’e kadar polis ablukasında beklediler. KESK üyeleri Ankara’ya hareket etmek için Öğretmenevi önünde toplandı. Eğitim-Sen Manisa Şubesi Başkanı Remzi Şirin’e tebliğ edilen yazıyı gerekçe göstererek, polis emekçilerin Ankara’ya hareket etmesine izin vermedi.

Her şeye karşın yola çıkan 150 KESK üyesi kent merkezi çıkışında polis tarafından durduruldu. Kesk Soma Şube otobüsü de Kırkağaç ilçesi yakınlarında durduruldu.

KESK Manisa Şubesi üyeleri polis barikatı aşmak için saat 04.00’a kadar bekledi. Bekleyişe rağmen polisler Ankara’ya gitmelerine izin vermedi. Emekçiler tekrar şehir merkezine döndüler. KESK’liler Manisa’da bugün saat 11.00’da Eğitim-Sen önünde toplanarak Manolya Meydanı’na yürüyecekler.

Ankara Valiliğinin yasaklama kararı

MERSİN: Ankara’ya hareket eden kamu işçileri Tarsus-Mersin yolunda durduruldu. KESK otobüslerinin önü çevik kuvvet polisleri, toma ve akreplerle kesilerek Ankara’ya gidiş engellendi. Eylemciler polisin engelleme çabasına gece boyunca halaylar çekerek karşılık verdi.

İlerleyen saatlerde polis barikatları açıldı. Ankara yoluna devam eden kamu işçilerine polis “Nasıl olsa Ankara’ya giremeyeceksiniz” tehdidinde bulundu.

BURSA: Bursa’da dün gece otobüslere el konuldu. KESK’li kamu işçilerinin Ankara’ya gitmek için bindikleri otobüsler polisler tarafından durduruldu. Polis otobüslere el koydu. Gece boyunca emekçiler sloganlarla Fomara Meydanında bekledi.

ANTALYA: Antalya’da KESK’liler kentten çıkarılmadı. KESK, Antalya’daki herkesi saat 11.00’de gerçekleştirilecek eyleme çağırıyor.

ANKARA: Ankara Kızılay Meydanı ise polis ablukası altında.Sağlık Emekçileri Sendikası Saat 10.00’da sendika önünde üyeleriyle toplanacak.Tüm-bel-sen saat 10.00’da sendika önünde toplanacak.“09.45 itibariyle Ankara Valiliği KESK ‘in 4+4+4 eyleminin güvenlik güçlerince engelleneceği açıkladı”KESK saat:10.00’dan itibaren GMK Bulvarı, YKM önü ve Ziya Gökalp Caddesi Mithatpaşa Köprüsü altında toplanacak.Eğitim emekçileri Ankara’da EğitimSen 2 nolu şube önünde toplanmaya başladı. Pankartlar açıldı “Baskılar bizi yıldıramaz” Giresun 1, Nevşehir 1,Sinop 1 otobüs, İstanbul, Bartın, Tekirdağ hala Ankara gişelerindeler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*