Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yasa 30 savaşları!

Yasa 30 savaşları!

Panama’da, işçi sınıfı, 13 Temmuz’daki militan genel grev genel direnişiyle; “Yasa 30”u şimdilik geri püskürttü.

Panama’nın eski askeri faşist diktatörü Manuel Noriega, 7 Temmuz’da, Fransa’da, 7 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Manuel Noriega, emperyalist ABD’nin, Amerika Kıtaları Okulu’nda (The School of the Americas/SOA) eğittiği, katillerden biri!

Katiller/Darbeciler Okulu
İşlev ve sonuçlarını bilenler tarafından, “Katiller Okulu”, “Darbeciler Okulu” olarak adlandırılan, Amerika Kıtaları Okulu (SOA); 1946’da Panama’da bir ABD askeri üssünde, Latin Amerika Eğitim Merkezi adıyla, kuruldu. ’63’te, Amerika Kıtaları Okulu oldu. 1984’te, ABD-Georgia Fort Benning’e taşındı.

Amerika Kıtaları Okulu’nda, 60 bin asker ve polis eğitildi. Eğitim konuları, terör, psikolojik savaş, işkence, imha operasyonları vb. idi. Panama askeri diktatörü Manuel Noriega, Arjantin diktatörleri Leopoldo Galtieri ve Roberto Viola, Şili diktatörü Paul Itturriaga, Haiti askeri diktatörü Raoul Cedras, Bolivya askeri diktatörleri Hugo Suarez ve Luis Gomez, Peru askeri diktatörü Juan Alvarado; ve nice paramiliter örgüt, ölüm mangası vb., bu okulun yetiştirmelerinden…

Amerika Kıtaları Okulu, uzun dönemdir teşhir olmasına; ABD, bu konuda suçlanmasına karşın; 1996’ya kadar varlığı hep inkar edildi. ’96’da, Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), okulun varlığını kabul etti. Katil Bush 1, “Katiller Okulu”nun ders programındaki “hataların” düzeltildiğini açıkladı. Teşhir olan, sürekli suçüstü yapılmaya başlanan; Uluslararası Af Örgütü’nün de mahkum edici raporlar yayınlamaya başladığı, Amerika Kıtaları Okulu; 2001’de adını değiştirdi: Batı Yarıküre Güvenlik İşbirliği Enstitüsü (The Western Hemisphere Institute for Security Coorpetation/WHISC).

2009’da, Honduras’da, askeri darbeyle başa gelen, Genel Kurmay Başkanı Romeo Velasquez’in de bu okuldan mezun olduğu ortaya çıkınca; bir kez daha suçüstü yapıldı…

ABD Kongresi’nde, “Katiller Okulu”nun, kapatılmasına dair yasa teklifleri, sürekli reddedildi…

Askeri diktatörlüklerin hüküm sürdüğü devletler, “Katiller Okulu”na düzenli öğrenci gönderirken; askeri diktatörlüklerin yıkıldıkları ülkeler; en son 2008’de Bolivya, okula öğrenci göndermeyeceklerini ilan ettiler…

Katil: Manuel Noriega
Manuel Noriega, “Katiller Okulu”ndan mezun edildikten sonra, Panama’ya geri döndü. 1982’ye kadar, akıttığı kanla orantılı olarak, ordu içinde yükseltildi. Nihayet ’82’de, ordunun ve ülkenin başına geçti.

1988’de, uyuşturucu ticaretinden elde edilen muazzam karlar üzerindeki pay kapma savaşımı içinde, ABD ile arası bozuldu. Uluslararası uyuşturucu şebekelerinin birbirleriyle rekabet ve savaşımı; diktatör Noriega’yı, Panama’nın ABD’ye karşı savaş hali ilan etmesine ve ’88’de, ABD, Panama’yı işgal etti…

Diktatör, kaçıp, Vatikan elçiliğine sığında. ABD ordusu tarafından kuşatıldı. Emperyalist ABD; uyuşturudaki kar payını arttıran, üstelik kendisine savaş ilan edeni; dünya çapında örnek oluşturması için, aşağılama, küçültme yoluna başvurdu: Dev anfiler getirilerek, sığındığı elçilik, günler boyunca, sesi sonuna kadar açılmış, heavy metal bombardımanına tutuldu! Sonra, ABD’ye götürüldü.

ABD’de, kokain kaçakçılığından elde edilen 3 milyon doları Fransız bankaları aracılığıyla aklayıp gayrimenkule yatırmaktan suçlanıp yargılandı. 40 yıla mahkum edildi. “İyi halden” 17 yıl yatıp, çıktı.

Uyuşturucudan gelen milyon dolarlarla ihya olmuşken, ABD Deniz Piyadeleri karşısında geri adım atmak zorunda kalan Fransa da; mecburen, ABD’nin hemen arkasından, ’99’da, Noriaga’yı, gıyabında yargılayıp, 10 yıl hapse mahkum etmişti. Noriega, hapisten çıktıktan sonra, Fransa’ya iade edilmemek için çırpındıysa da; hatta bunun, İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu iddaa ettiyse de; 3 yıl sonra; ABD tarafından Fransa’ya teslim edildi. 28 Nisan 2010’da, Fransa’da mahkemeye çıkarıldı. 7 Temmuz’da, 7 yıl hapse mahkum edildi…

“Sürdürülebilir kamu finansmanı”nın faydaları
ABD, ortalığı oldukça temizlemiş; azami karlara haddinden fazla kaynak yapanların kimisini söküp atmış, kimisine sopa sallayıp haddini bildirmiş; Panama’yı işgalle kendi ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlemiş; şimdilik rahatlamıştı. Üstelik, Panama’yı diktatörlükten ve uyuşturucu mafyasından “kurtarma” ve demokrasiyi getirme şovuyla da; tekelci medyanın naklen yayın bombardımanıyla, dünya çapında, işçi ve emekçilerin gözüne girmişti…

Bugün, emperyalist ABD ile bağımlı Panama kapitalizmi, öncekinden çok daha üst düzeyde kaynaşmış, bütünleşmiş hale geldiler.

Panama, 2005’e kadar; ABD’nin bölgedeki uçak gemisi oldu. ABD Güney Kuvvetleri Komutanlığı’nın (SouthCom) temel üssü oldu. 2005’ten sonra, rekabet gereği, bayrağı, Ekvador’a kaptırdı!

Emperyalist kredi derecelendirme tekellerinden Fitch, 24 Mart 2010’da; Panama’nın kredi notunu, bir basamak daha yükselterek, BBB (eksi) düzeyine çıkardı. Fitch, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Panama’nın kredi notunu arttırmamızın nedeni, küresel krizdeki dayanıklılığı ve sürdürülebilir bir kamu finansmanına sahip olmasıdır.”

Panama, bu yılın sonuna doğru, ABD ile “Serbest Ticaret Anlaşması”nı imzalayacak.

Elbette; mücadele kazanımı olan tüm kamusal haklarından yoksunlaştırılmak istenen, işçi sınıfı engel olmazsa!

İşçi sınıfı: “Ya ‘Yasa 30’ geri çekilir, ya da süresiz genel greve çıkarız!”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*