Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yapay zeka komünizme yol açabilir mi?

Yapay zeka komünizme yol açabilir mi?

Hepimiz Sömürüldük

Marx, kapitalizm altında yaşamak için herkesin çalışmak zorunda kaldığını iddia etti. Bazı işleri seçme özgürlüğümüz var. Fakat azımızın hiç çalışmama seçeneği var. Çoğumuz belirli ücret karşılığında iş(ler) bulmaya muhtacız. Ve eğer beğenmiyorsak oradan öylece çekip ayrılamayız.

Yaşamak için ücrete ihtiyacımız var. Marx’ın yazdığı gibi:

TÜM İŞÇİLER GEÇİM ALANLARINI KAYBETMEK ISTEMİYORSA BELİRLİ AYRICALIKLI SINIFIN FAALİYET ETKİNLİĞİNDE KALMAK ZORUNDADIR. (ALMAN İDEOLOJİSİ)

Sömürü olmadan çalışmak

Marx kapitalist toplumun bunalımları ve sınırlı özgürlükçü karakteri altında yaşam ile komünizmi karşılaştırdı. Komünizm, işlerin karlı olduğu için değil, ihtiyaç duyuldukları için yapıldığı farklı bir üretim tarzını ifade eder. Marx, kapitalizm altında piyasanın istekleri ile insan ihtiyaçları ile bir bağlantı olmadığını ifade etti. Bazen ihtiyaç duyulmayan şeyler, örneğin evcil kayalar veya Bratz bebekleri gibi yüksek talep görmektedir. Diğer ihtiyaç duyulan şeyler karlı olmasada üretilmez, örneğin düşük bütçeli konutlar.

Komünizmde işçiler emeğini bir ücret karşılığında satmaya ihtiyaçları olmaz; çünkü üretimi teşvik edici kar faaliyetine ihtiyaç yoktur. İnsanların ürettikleri bütün değerler direkt olarak insan ihtiyaçlarına hizmet eder.

Şuanda hepimiz hayatta kalabilmek için kendi emeğimizi  bir kaç zengini kurtarmak için satmak zorundayız. Ancak herhangibi üretim faaliyetine kendi hayallerimize uygun olarak özgürce katılabilseydik:

“Böylece de bana, dilediğimce, bugün bu işi, yarın bir başka işi yapabilme –avcı, balıkçı, çoban ya da eleştirmen olmamı gerektirmeden, sabah ava çıkıp öğleden sonra balığa gitme, akşamları hayvan yetiştirme, yemekten sonra da eleştiri yapma olanağı sağlar.”

Karl Marx, Friedrich Engels. “Alman İdeolojisi (Evrensel yay.) 

Kar olmaksızın üretim

Komünizm altında, emeğimizi başkalarına satmak zorunda kalmayız. Bu nefret ettiğimiz bir işte çalışmak zorunda kalmayacağımız anlamına geliyor. Bunun yerine, en iyi tatmin edici işler bulmak ve toplumsal yeniden üretime doğrudan katılabileceğiz.

Eğer tutkulu bir hobiniz varsa bununla ilgilenebilirsiniz. Biliyorum bir çok kimi insan yazı yazacak, fakat onlar bunu geçinmek için yapmayacak. Bunun yerine günlük işçilerini bitirdiğinde ve boş zamanlarında yapacaklar. Hiç kimse onları özgür zamanlarında yazmaya zorlamayacak. Bunu yapıyorlar çünkü onlar bu aktiviteden gerçekten zevk alıyorlar. Söylendiği gibi bu sevgi duyulan bir emek. Komünizmde, nefret ettiğimiz zorunlu bir “iş gününde” kalınmaz. Onun yerine, her zaman tutkulu olduğumuz işleri yapabiliriz. 

Marx’ın komünizm vizyonu bir çok insanı bir çok yaratıcı işler yapmaya teşvik ederken, sorun her zaman bunun uygulanmasında olmuştur. Ücretli çalışma olmadan herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için komünist toplumun örgütlenmesi nasıl olacak? Daha genel bir ölçekte pazar talebi belirtilmeden ekonomik olarak ne üretileceği nasıl bilinecek?

Cevabın teknolojik olacağını düşünüyorum, özellikle de gerçek zamanlı olarak insan ihtiyaçlarını doğru bir şekilde değerlendirmesi bir yol sunuyorsa. “Yapay Genel Zeka” (AGI) bir cevap sunar.

Yapay genel zeka nedir?

Yapay zeka veyahut (AI) bir insan gibi iş yapmayı öğrenen ve uygulayabilen makineleri ifade eder. Bugün Yapay zeka sistemleri bilgisayarın anlamasına, konuşmasına, yüzlerin tanınmasına, fotoğraflar ve videoların tanımlanmasına izin veriyor. Henüz bunlar inanılmaz derecede sınırlı, yalnızca kapsamlı eğitimden sonra tek bir işte mükemmelleşir ama başka bir iş için bir şeye yaramaz.

“Yapay genel zeka” (AGI) ya farklı bir şekilde bakalım. Bir iletişim ağında tüm yapay zeka cihazları birleştirelebilir.

Bu ağ parçalarının toplamından çok daha büyük olacaktır; çünkü her bir makinenin deneyim ve birleşimiyle birbiri ile ilişkili olarak makinelerin yanında genel kolektif bir yapay zeka üretilebilecektir. 

Böylece AGI, insani en iyi düşünmeyi ve akıl yürütmeyi bilgisayarın avantajları ile birleştirecek. Robotlar bir insan gibi hünerli ve çok daha hızlı bir şekilde anlık hesaplamalar yapabilen uzaktan hareketleri kontrol edilebilir. Sonuç olarak insanlar tarafından gerçekleştirilen bir rolü üstlenebilecek bir makine türüdür.

AGI henüz mevcut olmasada uzmanlar bu gelişimin kaçınılmaz olduğunu kabul ediyor. AGI’nın en güçlü savunucularından biri google mühendislik direktörü  Ray Kurzweil. Kurzweil AGI’nın insan zeka düzeyinin üstünde çalışabileceğine inanıyor. O’ 2045 yılında görülmemiş bir garabetin ortaya çıkacağını söylüyor.

Distopya mı ütopya mı?

Hepimiz yapay zekanın insanlığı köleleştiren veya tamamen yok eden distopik kurmacalarına aşinayız, örneğin, the Matrix,2001: Bir uzay yolculuğu ve Terminatör serisi. Herkes böyle senaryolarla illaki karşılaşmıştır. SpaceX and Tesla’nın kurucusu Elon Musk’un adlandırdığı insanlığa karşı “En büyük varoluşsal tehdit” ve  ünlü fizikçi Cambridge Üniversitesi Profesörü Stephen Hawking “Yapay zekanın tamamen gelişimi insanlığı yok edebilir.” 

Her ikisi de AI topluluğuna “AI sistemlerini sağlam ve faydalı hale getirme konusunda araştırma”yapmaya çağıran açık bir mektuba imza atıyorlardı.

Aynı zamanda hiç kimsenin böyle tahminleri yoktur. AGI Ütopik hayalleri kuşkusuz daha nadirdir. Örneğin,  Iain M Banks’ kültürel romanları AGI’yi iyiliğin bekçisi olarak işledi. Teknoloji eşitlikçi ve özgürlükçü toplumlarda insanların tutkularının peşinden koşma derdinden kurtarır. Hakikaten AGI  insanların eşit bir şekilde ve bugün aşılmaz görünen savaş ve iklim değişikliği gibi problemlerinin çözülmesine yardımcı olabilir.

Hangi tarafta olursanız olun, tarihte insanlığın çoğu güçlü olan kazansın veya haklı olan kazansın ilkerini yansıtıyor. Böylece, biz (insanlık) AGI’yi doğru olarak kullanmak için sadece bir şansa sahip olabilir. En azından, AGI’nin sadece dünyayı egemen azınlık grupları güçlendirmediğinden emin olmalıyız. En kötü ihtimalle, AGI insanlığın “gidişatında” bir tehdit oluşturabilir.

Komünizm ve AGI

AGI ve Marx’ın komünist bir ütopya fikri arasındaki bağlantı, AGI’nin robotları bir insan olarak ustaca ve hareketli olarak kontrol edebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Bu insanlar tarafından yapılan bir işi makinelerin yerini almasıyla sonuçlanabilir. Böyle bir sistem günlük işleri yerine getirebilir, ameliyattan araba sürmeye kadar insandan daha iyi olabilir. Bu hemen hemen tam olabilir ve insan emeğininin modası geçebilir.

İnsan emeğine olan ihtiyacın sona ermesi önemli bir sosyal etki yaratacaktır. Reklamlarla piyasanın taleplerini yerine getirmeye gerek yok. Bir hizmet vermek için karlı olmasına gerek yok. AGI tam olarak hangi kaynaklara ihtiyaç olduğunu belirleyebilir, nerede ve ne zaman ve tüm ihtiyaçların nasıl karşılanacağına karar verebilir. Bir piyasa talebi yaratmak zorunda kalmadan mal ve hizmetleri verimli bir şekilde sağlayabilir. Reklamlar bir şeyleri bizlere istetip arzulatmaktan çıkar. Bunun yerine sadece mevcut ürün ve hizmetler hakkında bizi bilgilendirmek olacaktır.

Çeviri: Devrimci Proletarya

Orijinal metin:
https://www.blockdelta.io/could-artificial-intelligence-lead-to-communism/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*