Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yakılmak istenen Çalışkan dehşet anlarını anlattı

Yakılmak istenen Çalışkan dehşet anlarını anlattı

Kendisinden boşanan eşi Gönül Çalışkan’ı üzerine benzin döküp yakarak öldürmeye çalışan Salih Çalışkan, hakim karşına çıktı. Görülen durulmada yakılmak istenen Gönül Çalışkan, yaşadığı dehşet dakikalarını anlattı.

Kendisinden boşanan eşi Gönül Çalışkan’ı üzerine benzin döküp yakarak öldürmeye çalıştığı gerekçesiyle “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs” suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Salih Çalışkan, Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşına çıktı. Görülen ilk duruşmaya tutuklu sanık Salih Çalışkan ve müşteki Gönül Çalışkan ve taraf avukatları ile Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’ne üyeleri katıldı.

Duruşmada savunma yapan 42 yaşındaki Salih Çalışkan, olay günü eşinin yanına konuşma amaçlı gittiğini belirterek, “Üzerine benzin döktüm ama zarar verme kastım yoktu. Kendime zarar verme düşüncem vardı. Beni çocuğumla görüştürmüyordu. Ben adam değil miyim? Beni adam yerine koymuyordu” sözleriyle olayı meşrulaştırmaya çalıştı.

Mahkeme Başkanı Muhammet Öz ise bu sözleri üzerine Çalışkan’a “Elinde benzin olan pet şişeyle neden eşinin yanına gittin” diye sordu. Sanık Çalışkan, “Bilmiyorum. Düşünmeden oldu. İşe gidecektim. Onunla konuşmak istedim ama ‘imdat’ diye bağırdı. Panikle benzini ona doğru salladım, çakmakla ateşledim” diye konuştu.

Yüz maskesi, eldiven ve vücudundaki yanık izleriyle duruşmaya katılan Gönül Çalışkan ise sabah evden işe gitmek üzere çıktığını ve eşinin kendisini evine yakın olan bir inşaat alanında beklediğini gördüğünü ifade ederek, “Arkama döndüğümde ‘Bunu senin yanına bırakmam demiştim’ diyerek üzerime benzin döktü. Kaçmaya çalıştım ama darp ederek yere yatırdı ve saçlarımın aralarını açarak ‘Biraz da buralara dökeyim oh’ dedi ve beni yaktı” şeklinde konuştu.

Duruşmaya katılan Hasan Doğan adlı görgü tanığı ise benzinin etkisiyle Gönül Çalışkan’ın alev topuna dönüştüğünü anlatarak “Çığlık sesine döndüm ve adam çakmağı çaktı, kadın alev topu oldu. Ben söndürmeye gittim, ‘gelirsen senin üzerine de dökerim’ dedi” beyanında bulundu.

Alınan sanık savunması ve dinlenen beyanlar sonrası mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, Gönül ve Salih Çalışkan’ın boşandığına ilişkin mahkeme dosyasının istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Kadınlar davayı sahiplendi

Duruşma sonrası adliye bahçesinde basın açıklaması yapan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ise davayı sahipleneceklerini belirtti. Kadınlar “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, “Kadına yönelik şiddete son” şeklinde attıkları sloganlarla eylemlerine son verdi.

diha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*