Anasayfa » GÜNDEM » Wernicke Korsakoff’lu Eski Mahpuslar’dan Hasta Tutsaklara Mektup

Wernicke Korsakoff’lu Eski Mahpuslar’dan Hasta Tutsaklara Mektup

Wernicke Korsakoff ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi, Wernicke Korsakoff’lu tutsaklarla dayanışmak amacıyla Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

“Wernicke Korsakoff’lu hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartı açan Wernicke Korsakoff ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi üyeleri, Galatasaray Meydanın’da saat 13.00′da bir araya geldiler.

10934743_380603102106238_1790160920_n

Dayanışma Girişimi Adına Basın Açıklamasını Seza Mis Horuz okudu. Basın metni şu şekilde;

“Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, son 10 yılda 2829 tutsağın cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini, İHD Genel Merkezi Cezaevi Komisyonu’nun verilerine göre 228’i ağır olmak üzere 553 hasta tutsak cezaevlerinde bulunduğunu düşündüğümüzde devletin tutsakların tedavilerini bilinçli olarak engelleyerek ölüme mahkum etmesini 19 Aralık 2000 F tipi cezaevlerinin açılmasından beri bir politika haline getirdiğini biliyoruz.

Hasta tutsaklardan yaklaşık 30’u wernicke korsakof tanısı konulmuş tutsaklardır. Ölüm orucu sırasında zorla müdahale ile wernicke korsakof hastası olan tutsaklar serbest bırakılmış ve sonradan yeniden tutuklanmışlardır. Serbest bırakma ve yeniden tutuklama da ayrı bir işkenceye dönüştürülmüştür.

Hayatlarını idame ettirmekte dayanışmaya ihtiyaç duyan hasta tutsaklar ve özelde de Wernicke Korsakoff’lu tutsaklarla dayanışmak, kendilerinin yalnız olmadıklarını hissettirmek önemli olmaktadır.

Rutin işkence ve kötü muamelenin arttığı cezaevlerinde fiziksel olarak imha edilmeye çalışılan hasta tutsak arkadaşlarımızın mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu göstermek, devrimci dayanışmayı büyütmekle mümkün.Sağlık sorunlarını her türlü bürokratişk zorluğa rağmen takip etmek, kitap, mektup göndermek, ihtiyaçlarını karşılamak F tipi ölüm hücrelerine karşı direnişin önemli bir parçasıdır.

Bizler Wernicke Korsakoff ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi olarak sistematik işkence ve ağır tecrit koşullarında direnen hasta tutsaklarla dayanışmayı artırmak, dışarının sesini, kokusunu, rengini içeriye taşıyoruz. Dost selamımızı eklediğimiz rengarenk mektuplarımızı basın açıklamamızın ardından wernicke korsakofflu tutsak arkadaşlarımıza postalıyoruz…

Hasta tutsaklar serbest bırakılıncaya dek sürecek mücadelemiz!

Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur! “

Basın açıklaması sırasında “Hasta Tutsaklar Onurumuzdur…!”, “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın…!” sloganları atıldı.

Basın açıklamasının ardından Galatasaray Postanesine geçen girişim üyeliri. Wernicke Korsakoff’lu tutsaklara mektupları yolladılar.

10833807_380603048772910_157288963_n

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*