Anasayfa » DÜNYA » MAN’da çetin mücadele başlıyor…

MAN’da çetin mücadele başlıyor…

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan MAN askeri araç fabrikasında patronun işten çıkarma kararı ile zorlu bir mücadele süreci başlıyor. Türkiye göçmeni fabrika işyeri temsilcisinin mektubunu ve MAN işçilerine çağrısını yayınlıyoruz:

Uzun bir bekleyişin ardından geçen cuma günü işveren çıkışların gündemlerinde olduğunu ilan etti. Tüm fabrika çalışanlarıyla beraber yapılan toplantıda işveren mevcut durum ve gelecek hakkında yaptığı bilgilendirmede. firmanın mevcut personeli kaldıramayacağı ve çalışan tüm personel üzerinden indirime gidileceğini belirtti. İşçi temsilcileriyle yapılacak pazarlık sonucu ne kadar çalışanın işine son verileceği ve bunlara ne gibi haklar tanınacağı belli olacak. Şimdiden beş görüşme tarihi tespit edilmiş. Dile getirilen oran üzerinden kısa bir hesaplama bize 300 çalışanın işini kaybedeceğini gösteriyor.

Toplantıda bir tek betriebsrats (işyeri temsilcisi-DP’nin notu) olarak ben, tepki ve beklentilerimizi dile getirdim. Toplantının o ana kadarki tek alkışını aldım işcilerden. Önümüzde süreçte bizleri zor günler bekliyor. Şu an her sey aleyhimize görünse de hemen havlu atmak yok. Hafta başından beri işçilerle birebir veya gruplar halinde görüşerek hemen teslim olunmaması gerektiğinde başkaldırmayı da gözönüne alarak ilerlenmesi icin yaptığım çağrılar olumlu olumsuz yankılar aldı. Sessizlik bozuldu. İşçiler konuşuyor ve soruyor.

Önümüzde ki günlerde firma dışında da toplantılar gündemimizde. Deneyecegiz, belki fazla bir sey kazanamayacagiz ama ne işten çıkarılanlar ne de kalanlar bu saatten sonra aynı ruh düşünce haline sahip olmayacaklar.

“Değerli iş arkadaşlarım,

Arkadaşlar bildiğiniz gibi, yani cuma günü toplantıda da duyduğunuz üzere duymak istemediğimiz haber sonunda duyuldu. Bu önümüzde ki iki ay icinde çıkışlar netleşecek. Çok zor durumda olanlar var , gönüllü çıkış almak isteyen var. Tabii ki bunların şartları ne olacak henüz belli değil. Sizlerin temsilcisi olarak benim elbette söyleyecek sözüm olacak. Bu konuda siz ne düsünüyorsunuz ne öneriyorsunuz benim icin cok önemli. Yapılacak pazarlıklarda sosyal paket belli olacak. Daha sonra da kimlerin çıkacağı açıklanacak. Birlik ve beraberlik bu gibi zamanlarda çok önemlidir. Birbirimizin yanında ve sağlamca durursak, elbette daha fazlasını ve iyisini alabiliriz. Sizden gelecek her türlü öneri benim icin değerlidir. Biliyorsunuz ben sizlerin çıkarları için sonuna kadar uğraşacak birisiyim. Hiç birimiz yalnız değiliz ve yalnız da kalmayacağız. Mesele biraz da gücümüzün farkında olunmasıdır.

Sesimiz çıkmadan geçecek her gün başkalarının bizim adımıza karar almasını getirecektir. Biz burada ekmeğimiz aşımız için varız. Sorunların kaynağı biz değiliz ama gördüğünüz gibi fatura önümüze konuluyor. Mesele sessizlik icinde boğulmadan hakkımızı korumaya çalışmak olmalıdır. Bu yüzden bir an önce ses vermenizi bekliyor ve sesinizin gür olmasını umut ediyorum. Saygılarımla ve de sevgilerimle.

Sizin temsilciniz, sizden biri…”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*