Anasayfa » DÜNYA » Viyana´da faşist baloya antifaşist yanıt

Viyana´da faşist baloya antifaşist yanıt

27 Ocak günü Viyana’da Avrupa’nın en büyük aşırı sağcı etkinliklerinden biri olan “Ball des Wiener Kooperationsrings” (WKR) gerçekleştirildi. 1952’den beri her sene Ocak ayı sonunda WKR’ye bağlı olan 21 ayrı ulusalcı-özgürlükçü ve ırkçı-Alman milliyetçi öğrenci birliğinde örgütlü aşırı sağcı öğrenciler için buluşma düzenleniyor. Bunlara son senelerde Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelen sağcı popülistler ve aşırı sağcılar da katıldı. Bu etkinliğin 1968’den beri Viyana Hofburg Sarayı‘nda, yani Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi dairesinde ve Avusturya politikasının temsili merkezinde, Viyana şehir merkezinin göbeğinde gerçekleştirilmesi, polisin bu etkinliği koruması ve bu olayın siyaset ve medya tarafından yok sayılması ve ciddiye alınmaması çok çirkin bir durumdur.

Son senelerde WKR balosuna karşı yükselen toplumsal veya antifaşist direniş ise cezalandırıldı ve yasaklarla veya polis baskısıyla engellendi. Fakat bu, FPÖ’nün “İltica aldatması memlekete dönüş demektir” gibi parolalarla Viyana’daki eyalet seçimlerinde neredeyse yüzde 26 oy kazanabildiği ve Milli Konsey’in üçüncü başkanı olan Martin Graf’ın sadece FPÖ’ye değil, ayni zamanda “Olympia” adında bir aşırı sağcı öğrenci örgütüne üye olduğu bir ülkede çok şaşırtıcı değil.

Bu sene de Viyana ve Avusturya sol çevreden çeşitli aktörler etkinliğe karşı yürüyüş ve abluka yapılması için çağrıda bulundular. Viyana şehir merkezinden geçen iki antifaşist yürüyüşün yanında ilk defa Viyana Hofburg’un hemen karşısında bulunan Heldenplatz meydanında “Jetzt Zeichen setzen” adında bir sivil toplum birliğinin organize ettiği bir gösteri gerçekleştirildi.

Viyana Sosyalist Gençliği’nin çağrısı üzerine Brandenburg Şahinleri de gösterilere katılmak için Viyana’ya gitti. Bu gençlik eğitim gezisinin amacı, göstericiler ile dayanışmak ve gösterileri aktif bir şekilde desteklemek, Viyanalı yoldaşlar ile bilgi alışverişinde bulunmak ve karşılıklı bağlar kurmak ve onları Dresden’deki Nazilere karşı gerçekleştirilen gösterilere çağırmaktı. Ayrıca Karl Marx-Hof’u* gezdik, ve orada 1920 ve 1930’ların Viyana sosyalist tarihi hakkında bilgiler aldık.

Göstericilerin beklentilerine karşın bu sene antifaşist gösteri ne son dakikada yasaklandı, ne de, geçen senelerde hep olduğu gibi, polis tarafından kuşatıldı. Göstericilerin bazıları kontrol edilmesi ve gözaltına alınmasına rağmen büyük çaplı baskılar yapılmadı. Yaklaşık 10.000 insanın katıldığı bu gösteriler başarı olarak değerlendirilebilir. Geçici olarak Hofburg’a girişler engellendiği için balo davetlilerin çoğu gecikmeli geldi ve aslında akşam dokuzda başlaması gereken balo ona on geçe başladı. Bu arada FPÖ başkanı Heinz-Christian Strache göstericilerinin saldırılarını Reichskristallnacht’a** benzetti ve balo davetlilerinin aşırı solcu zulmün altında kalan “yeni Yahudiler” olduğunu söyledi.

Gelecek senelerde WKR’in zaten bu etkinlik için yeni bir mekân bulması gerekiyor. Hofburg’un sahipleri kamuoyunun yoğun baskısı yüzünden sözleşmeyi iptal ettiler.

Viyana Kooperasyon Çemberi Balosu
Freiheitliche Partei Österreichs (Avusturya Özgürlük Partisi)
Sozialistische Jugend Deutschlands – Die Falken: Almanya Sosyalist Gençliği – Şahinler

* Viyana’da solcu bir işçi mahallesi.
** 10 Kasım 1938’de Alman Nazilerin Yahudilere karşı gerçekleştirdiği katliamın adı.

Claudia Groß
Berlin 02.03.2012

Çeviri: Dennis Simon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*