Anasayfa » BASINDAN » Vinç üzerinde sabahladılar

Vinç üzerinde sabahladılar

Üç aydır ücretlerini alamadıkları için 14 Ocak günü direnişe başlayan ve dün vinci işgal ederek direnişlerini sürdüren Ada Tersanesi işçileri, geceyi de vincin üzerinde geçirdiler.

Ada Tersanesi patronunun silahlı tehditlerine ve arabayla ezme girişimlerine rağmen direnişlerini sürdüren işçiler aylardır alamadıkları ücretleri için yağmura, soğuk havaya rağmen dün saat 16.00’dan beri vinçin üzerinde bekliyorlar.

Limter-İş üyesi işçiler, direnişleri boyunca sık sık “Yılgınlık yok direniş var!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Zafer direnen işçilerin olacak!” ve “Zalimlere boyun eğmeyeceğiz!” sloganlarını attılar.

Gece yağmurun şiddetlenmesi üzerine işçilere yağmurluk verilmesi polis tarafından engellendi. İşçilere yalnızca birer parça ekmek verilebildi. Gece vardiyasında çalışan işçilerin naylon parça verme girişimleri de patron tarafından tehditlerle engellendi.

Sabah saatlerinde de işçilere kahvaltı ulaştırılması engellenmek istendi. İlaç sanayinde çalışan işçiler tarafından destek için getirilen kahvaltılar yan taraftaki bir fabrikanın çatısından direnişteki Ada Tersanesi işçilerine ulaştırıldı. Çatının üzerine çıkarak duruma engel olmak isteyen polisler ise kendilerine atılan demir çubuklar nedeniyle aşağı inmek zorunda kaldı.

Öğle saatlerinde de tersanenin özel güvenlik elemanları, “yemek götürme” bahanesi ile vince çıkmaya çalışınca gerginlik yaşandı. İşçiler, özel güvenlik görevlilerinin vincin üzerine çıkışını engelledi.

Bunun üzerine özel güvenlik elemanları ve patron işbirlikçisi bazı işçiler, tersane önünde bekleyen işçilere coplarla saldırdı.

İşçilere yemeğin verilmesinin ardından gerginlik sona erdi.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*