Anasayfa » GÜNDEM » Varto’da Denetim Gerilla ve Halk’ta

Varto’da Denetim Gerilla ve Halk’ta

Varto’da dün bir kadın gerillanın katledildikten sonra T.Cavüzcü devlet geleneğinin bir devamı olarak çırılçıplak soyulması ve halka teşhir edilmesi haberi sosyal medyada gündem olmuştu. Kadın gerillanin cenazesinin 13 Ağustos’ta Varto’da kadınların ağırlıkta olduğu bir kitle ile kaldırıldığı belirtilmişti.

Varto’da yaşanan bu saldırıların sonrasında bugün HPG’liler ilçede denetimi ele geçirerek emniyet ve askeri arayarak sokağa çıkmamaları gerektiğini söylediği gelen bilgiler arasında.

Varto’da ilçeye giriş çıkışlar HPG’lilerin denetimine geçerken, Muş Valiliği ilçede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Muş’un Varto (Gımgım) ilçesinde dün akşam saatlerinde Varto İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Varto İlçe Jandarma Komutanlığı’na yönelik gerçekleştirilen saldırıların ardından ilçenin denetimi HPG gerillalarının kontrolüne geçti.

Şiddetli çatışmalar sonucunda ilçenin giriş çıkışlarının denetimini alan HPG gerillaları ilçe merkezinde hendekler kazarak silahlarla nöbet tutmaya başladı.

İlçede polis ve askerlerin karakollardan dışarı çıkamadıkları belirtilirken Muş, Erzurum ve Karlıova girişlerine de hendekler kazıldığı bildirildi. HPG gerillaları yaptıkları açıklama ile Varto’da “demokratik özerklik” ilan edildiğini belirtti.

HPG gerillalarının denetimi sağlamasının ardından Muş Valiliği sabah 08.30 itibariyle ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Muş Valisi Vedat Büyükersoy tarafından yapılan açıklamada çatışmaların sürdüğü ve ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağının devam edeceği söylendi.

İlçe dışından takviye olarak gönderilen askerlerle HPG’liler arasında ilçe girişinde çatışmalar sürüyor. Ve ilçe genelinde gerginliğin devam ettiği gelen bilgiler arasında.

download (1)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*