Anasayfa » BASINDAN » Var böyle bir talep!

Var böyle bir talep!

Kardemir işçisinin yüzde 42 zam talebi, Radikal gazetesinin ekonomi sayfasında ”Yok Böyle Bir Talep” başlığı altında çıkan haberde, Kardemir işçisinin Türkiye’nin en yüksek toplu sözleşme zammını istediği belirtilmiş

”Yok böyle bir talep”
Kardemir işçisi toplusözleşme masasına yüzde 42 zam isteğiyle oturdu. Yönetim yüzde 8 önerdi uyuşmazlık çıktı ancak işçi yüzde 42’de ısrarlı.

Kardemir işçisi Türkiye ’nin en yüksek toplusözleşme zammını almak istiyor. Yaklaşık 4000 Kardemir işçisi yüzde 42 zam talebiyle patronun karşısına çıktı. Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül üretimini yüzde 65 büyüterek 3 milyon tona çıkaran Kardemir’in bu büyümenin yüzde 42’sini işçisine vermesi gerektiğini vurguluyor.
Kardemir’de toplusözleşme görüşmeleri başladı. Çelik-İş yüzde 42 zam istedi, Kardemir yönetiminin işçiye zam önerisi yüzde 8 oldu. Rakamlar bu kadar farklı olunca anlaşma sağlanamadı ve uyuşmazlık zaptı tutuldu. Şimdi sıra arabulucuda. Ancak Başkan Gül’e göre hiçbir toplusözleşme arabulucu sürecinde çözülmez. Gül, Kardemir yönetimi ile görüşmelerinin sürdüğünü söylüyor. Kardemir yönetimi yüzde 42’lik zam teklifini düşüneceklerini ve değerlendirerek karar vereceklerini Gül’e iletmişler.

Bilançoyu inceledik

Cengiz Gül önceki gün Kardemir işçilerinin katılımıyla büyük de bir miting düzenlediklerinin altını çizerek işçilerin sendika ile birlikte yüzde 42’yi alacaklarına inandıklarını söylüyor. Zam taleplerinin arka planındaki nedeni de Gül şöyle anlatıyor: “İşletme yüzde 65 büyüyerek üretimini 3 milyon tona yükseltiyorsa bu büyümenin yüzde 42’sini de işçisine vermelidir. Bu yüzde 42 zam talebi bizim kırmızı çizgimizdir. Kardemir halka açık bir şirket. Bilançosuna bakarak zam oranını hesapladık.”
Gül bu toplusözleşmenin bir örnek olmasını hedeflediklerini vurgulayarak “İmzaladığımız anda enflasyon oranında zam mantığının toplusözleşmeler için yanlış olduğunu da ortaya koymuş olacağız. Girdi fiyatlarının hiçbiri enflasyona dayalı artmıyor. Nasıl hurdayı enflasyonun çok üstünde zamla alıyorlarsa işçiye verirken de enflasyon oranına bakmamalılar” diye konuştu.

Büyüklüğü
1.6 milyar lira
Net kârı
194.2 milyon lira
Aktifleri
2.1 milyon lira
Personel
3 bin 984 kişi
Üretim
3 milyon ton

RADİKAL/ŞEBNEM TURHAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*