Anasayfa » BASINDAN » Van’da çatışma değil katliam-Özgür Gündem

Van’da çatışma değil katliam-Özgür Gündem

Wan’da dün Saray’a bağlı devlet güçleri tarafından yaşları 17-25 arası olan 12 gencin infaz edildiği belirtildi. Görgü tanıkları da kafalarından tek kurşun ile katledilen gençlerin infaz edildiğini doğruladı

WAN /DİHA /JINHA – Wan’ın merkez Artêmetan (Edremit) ilçesi Yeni Mahallesi Kocaeli Parkı’nın hemen karşısında bulunan iki katlı bir eve dün sabah saatlerinde özel harekat timleri tarafından baskın düzenlendi. Yapılan baskında, yaşları 17-25 arası olan 12 gencin infaz edildiği belirtildi. Baskının gerçekleştiği mahallenin sakinlerinden edinilen bilgilere göre, baskın sabaha karşı saat 05.00 sularında gerçekleşti. Baskın esnasında ağır silah seslerinin geldiği ve en az 2 saat sürdüğü belirtildi. Kobra tipi zırhlı araçtan da eve doğru yoğunca ateş açıldığı vurgulandı. Ağır silahlarla saldırının gerçekleştirildiği evin dış cephesinde yüzlerce mermi izi bulunurken, evden çıkarılan 12 gencin cenazeleri evin hemen karşısında bulunan Kocaeli Parkı’nın içine atılarak özel timlerce teşhir edildi.

Silahı polis mi bıraktı?

Baskın sırasında mahallenin giriş-çıkışlarının polislerce tutularak yasaklandığı ve 2 saat süren baskından sonra evin bulunduğu yere çok sayıda ambulansın gittiği belirtildi. Görgü tanıklarına göre, evde bulunan gençlerin üzerinde sivil elbise bulunuyordu ve çatışmadan sonra cenazelerin üzerinde sadece bir kalaşnikof silah bulundu. Özel harekat timlerinin baskınıyla ilgili jet hızı ile açıklama yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan ise 12 “örgüt mensubu” ve 1 polisin yaşamını yitirdiğini, 2 polisin de yaralandığını söyledi.

Kafalarından vuruldular

Baskında yaşamını yitiren 12 kişinin cenazesinin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne götürüldüğü belirtildi. Hastane morgunda tutulan cenazelerin, 17-25 yaş arasında gençlere ait olduğu bildirildi. 12 gencin çoğunun kafasından kurşun aldığı, sadece bir gencin karnından vurularak yaşamını yitirdiği kaydedildi. Çoğunun özellikle kafalarından vurulması “Gençler infaz mı edildi” sorusunu akıllara getirdi. Burada otopsileri yapılmayarak apar topar cenazelerin Malatya Adli Tıp kurumuna gönderilmek istenmesi ise akıllara infazın üstünün kapatılmak istendiğini getirdi.

Kaçanlar da vuruldu

Baskın yapılan eve komşu olan N.E. ise evin önce özel timlerince ablukaya alındığı ve evin içerisine doğru patlayıcı atıldığı bilgisini verdi. Patlamanın hemen ardından evin içerisinden hiçbir karşılık verilmediğini, sivil giyimli bazı gençlerin dışarı çıkıp koşmaya başladığını gördüğünü anlatan N.E, bu gençlerin de evi ablukaya alan özel timlerce vurulduğunu söyledi. Özel timlerin ateş aça aça evin içerisine girdiğini anlatan N.E, daha sonra gençlerin cenazelerinin parka atıldığını söyledi.

Özgür Gündem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*