Anasayfa » GENÇLİK » Vali:’Polis Suçsuz’ Saldırgan:’Polise Yardım Ettik’

Vali:’Polis Suçsuz’ Saldırgan:’Polise Yardım Ettik’

Eskişehir’de 19 yaşındaki Gezi direnişçisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi soruşturmasında son tutuklu Ebubekir Harlar “Biz devletin polisine yardım etmek istemiştik” diye ifade verdi.Eskişehir valisi soruşturmanın başından beri “polis suçsuzdur” diyerek polisi korumaya devam ediyor.

Burjuva iktidarın valileri hep aynı yalana sarılıyor.İstanbul Valisi gibi Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail’in katli sonrası yaptığı açıklamada; “Kesinlikle bunu yapan Türk polisi değil. Orda birtakım kişiler tabii ki darp olayını yapıyorlar. Hatta aldığımız duyumlara göre kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘bunu polis yaptı’ süsü vermeye çalışan gruplar oldu” diyerek suçu Ali İsmail’in arkadaşlarına atmaya çalışmıştı.

Görüntüler açığa çıkıp tutuklamalar başladığında tutukluların arasında polis olmasına rağmen Vali yine de “Biz bunu polis yapmadı demiştik. Yine o sözümüzün arkasındayız. Burada ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde” diyerek “devlet geleneğini” sürdürmüş, polisi korumaya, Ali’nin katledilmesini “münferit hadise” diye tanımlayıp “Suçu devlete atmak isteyenler var” diyerek direnişçileri suçlamaya devam etmişti.

“Polis Emir Verdi Biz Uyguladık”

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre tutuklu Ebubekir Harlar 15 Ağustos’da yapılan sorgulamasında tutuklu sanık polis Mevlüt Saldoğan’ın “Yakalayın” diye bağırması üzerine Korkmaz’ı çelmeyle düşürdüklerini, üç fırıncının tekmeyle vurduğunu, en son polisin gelip çocuğun kafasını tekmelediğini söyledi.

Harlar ifadesinde olay günü gösteriler nedeniyle Sanayi Sokak’taki Harman Ekmek Fırını’na girip beklediğini anlattı. O gece fırına polislerin girip çıktığını söyleyen Harlar, görüntülerdeki eli sopalılar için ise “Bildiğim kadarıyla sivil giyimli polis memurlarıydı” dedi. Normalde fırının o saate kadar açık olmayacağını anlatan Harlar, şunları söyledi: “Gezi Parkı eylemcileri fırına zarar vermesin, yağma yapmasın diye bekliyorlardı. Polisler eylemcileri yakalamak üzere oradaydı.” Saat 23.57’de, Ali İsmail Korkmaz olduğu anlaşılan bir gencin sokağa koşarak girdiğini ifade eden Harlar, şöyle devam etti:

“Bir polis ‘Geleni yakalayın’ diye bağırdı. Birinin fırının sahibi olduğunu düşündüğüm, diğer ikisini ise fırında gördüğüm kişiler şahsa hamle yaptı. Ben de şahsın ayağına çelme takarak düşürdüm ancak vurmadım. Ben ‘devletin polisine yardım edeyim’ diye hamle yaptım. Fırındaki üç kişi elleri ve ayaklarıyla vurdular. Bunun üzerine erkek şahıs bir süre yerde yattı. Hızlı adımlarla yerde yatan şahsa doğru yürüyen ve üç dört tekmeyle şahsın başına vuran kişi, bize ‘Yakalayın’ diyen sivil giyimli polisti. Polis tekme atarken ‘Kimmiş o.ç., şimdi söyle’ diye bağırıyordu.

Polis öldürücü nitelikteki tekmeleri vurduktan sonra yerde yatan şahıs ayağa kalkarak kaçtı.”

Sopa Polisin Elindeydi

5 Ağustos’ta tutuklanan fırındaki üç sivilden biri olan Muhammet Vatansever de, sorgusunda, ‘polise yardımcı’ olmak için Korkmaz’a çelme takıp düşürdüklerini, kendisinin bir tekme attığını, sonra polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın gelip vurduğunu anlattı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*