Anasayfa » GÜNDEM » Uzaktan Çalışma ve ÖİB saldırısı Geliyor

Uzaktan Çalışma ve ÖİB saldırısı Geliyor

Seçimlerin hemen ardından UİS paketini gündemine alan ve hükümet programında da bu paketi açıklayan AKP hükümeti “Uzaktan Çalışma ve ÖİB iş yasasını meclise getirmeye hazırlanıyor. Seçimlerden önce taşeron işçilere kadro sözü veren hükümetin kadro olarak yansıttığı şey esnek çalışmanın daha da derinleşmesini sağlayacak modern kölelik büroları olacak.

Özel İsdihtam Büroları aracılığıyla patronlar isetdikleri kadar işçiyi kiralık olarak bu bürolardan kiralayarak istedikleri kadar süre çalıştıracaklar. bu bürolarda çalışan işçilerin hiç bir güvencesi olmadığı gibi her hangi bir sendikal hakkıda olmayacak. Uzaktan çalışma uygulaması ilede bir çok iş kolunda esnek çalışmanın önü açılacak. Bilişim vb sektörlerde uygulana bilir olsada diğer birçok iş kolunda sınıfın parça başı işçiliğinin önünü açıcak bu uygulamaya sendikaların itirazi var. Ancak sendikaların UİS paketinin bu iki önemli yasasına karşı yürütüklleri güdük ve dar çalışma ile bu saldırının göğüslenmesi mümkün değil.

20131002_051400

Hükümet taşeron işçi sorununa çözüm olarak ÖİB’leri gösteriyor. Bugün kayıt altında olan 3 milyon taşeron işçi bulunuyor. Bu işçilerin 650 bini kamu sektörlerinde çalışıyor. Taşeronun taşeronu uygulaması ile esnek ve güvencesiz çalışma katmerlenecektir. Taşeron şirketlerin bundan böyle muhattabı başka bir taşeron olan ÖİB ofisleri olacak.

Bu saldırı karşısında işçi sınıfnın güçlü bir mücadele yürütmesi önemlidir. Bugün için esnek ve parça başı çalışmanın olmadığı bir çok iş kolunda da bu yasa ile birlikte esnek çalışmanın önü açılacak. Ayrıca uzaktan çalışmanın ana gövdesini kadın emeğinin eve hapsedilmesi gerçeği yatıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*