Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Uyum/Makro Market işçileri, soluklu ve büyük bir direnişle gasp edilen haklarını kazandı!

Uyum/Makro Market işçileri, soluklu ve büyük bir direnişle gasp edilen haklarını kazandı!

BASINA VE KAMUOYUNA
UYUM/MAKRO İşçileri, Direnişçiler, Direne, Direne Kazandı.
Kıdem Tazminatlarının Tamamı, İşçilerin Banka Hesabına Yatırıldı.
Zafer Direnen İşçilerin Oldu.
Ödenmeyen, gasp edilmeye çalışılan kıdem tazminatlarının ödenmesi için haziran ayından beri mücadele eden, direniş yapan Uyum/Makro işçilerinin mücadelesi, direnişi kazandı.
Makro Marketin olan Uyum Marketlerin 56 mağazası ile Makro Marketlerin 17 Mağazası toplam 73 mağazası geçtiğimiz mart ayında 105 milyona Migros Tic. A.Ş.’ye satılmıştır. Satın alma sürecinde yalnızca mağazalar Migros’a satılmış. Uyum/Makro Marketlerde çalışan 1500 işçiyi Migros devir almamıştır. Makro Marketler tarafından, 73 Mağazada çalışan Uyum/Makro’da çalışan 1500 işçi tazminatları ödenmeden, ne zaman ödeneceği bildirilmeden işten çıkarılmıştı.
Makro Marketlerde bu süreçte konkordato ilan etmiş ve borçlarının nasıl ödeneceği konusunda alacaklılarla (işçilerin tazminat alacakları dışında) anlaşmalar yapılmıştır.
Uyum/Makro işçileri sendikamıza gelmişler ve kıdem tazminatlarını almaları için yardım istemişlerdir. Uyum/Makro işçileri ile sendikamızda toplantılar yaptık. Yasal süreçleri, mücadeleyi anlattık. Mücadele konusunda birlikte karar alırsanız iş kolu ayrımı yapmadan, kendi üyelerimizin mücadelesi gibi sahip çıkacağımızı belirttik. Ve Uyum/Makro işçileri sendikamızla birlikte mücadele kararı aldı. Haziran ayında mücadelemiz direnişimiz başladı.
Zorlukları olan bir mücadele ve direnişti. Çünkü Uyum/Makro işçileri Migros’a devir olmadan iş akitleri fesh edilmiş, Makro Marketler konkordato sürecinde alacaklılarla anlaşmalar yapılmış, işçi alacaklarının (tazminatlar vb.) adı bile geçmiyor. Geçen zaman içerisinde Makro Marketlerin Ankara, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri’de mağazaları kapanmış buralarda çalışan binlerce işçiye tazminatları ödenmemiştir.

Mücadele, Direniş Başlıyor
Bu mücadele baştan itibaren, Metro AG’nin işçi düşmanlığına ve sarı sendikacılığa karşı 15 aydan beri kararlılıkla mücadele eden, direnen Real işçileri ile birlikte süren bir mücadeledir, direniştir.
Migros Genel Müdürlüğü önünde başlayan mücadele, direniş beş ay devam etmiştir. Makro Marketin Ankara’da bulunan Genel Müdürlüğüne iki otobüs işçi ile gidilmiş, Makro Marketin işverenleri, yöneticileri ve konkordato hakemi ile görüşmeler yapılmıştır. Ancak bir sonuç alınamamıştır.
İstanbul’da Real Direnişçileri ile birlikte Migros Mağazaları Macro Center’ler 5M Migros ve AVM’lerde bulunan MİGROS önleri mücadele, direniş alanları olmuştur.
Daha sonraları bu mağazalarda “alışveriş” kasa kilitleme eylemleri yapılmıştır. Bu eylemlerde özel güvenlikle, çevik kuvvetle zaman zaman arbedeler yaşanmıştır. Meydan AVM’de ki eylem sırasında Real Direnişçileri ile birlikte Makro Market/Alanya Mağazasında çalışan bir işçi arkadaş gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştır.
Bu süreçte Migros’la yapılan dolaylı görüşmelerde tazminatların ödeneceğini açıkladı. Ancak söz verilen tarihte ödenmedi. Eylemler yeniden başladı. Bu arada mücadeleyi engellemek, provoke etmek amacıyla Makro Market tazminatların yarısından vazgeçmek koşulu ile yarı tazminatlarının ödeneceğini açıkladı. Ve Uyum/Makro’da çalışan bazı müdürler işçilerle görüşmeler yaptı, hatta mücadelenin öncülüğünü yapan 10’a yakın işçiye tazminatlarının tamamı ödenme sözü verildi. İşçileri kendi mücadelelerine ihanet etmeye zorlandılar. Direnişçi işçilerin tamamına yakını “teklifleri kabul etmek ihanettir, bizden gerekli yanıtı alır” dediler. Ve “ölmek var dönmek yok” diyerek mücadeleye devam kararı aldılar.
23 Eylül 2018 tarihinde Beylikdüzü 5M mağazasında her eylemde olduğu gibi burada da Sendikamız Genel Başkanı ve yöneticilerimizle birlikte alkışlarla, sloganlarla işyerini terk etmeme eylemi çevik kuvvet müdahalesi ile yerlerde sürüklenerek 15 işçi gözaltına alındı. İşçiler gece yarısı serbest bırakıldı.

Migros Ankara 14. Asliye Ticaret Mahkemesine başvuru yaparak konkordatoda ki teminatlarla işçilere ödeme yapılması için başvuru yaptı. Mahkeme bunu reddetti.
Uyum/Makro direnişini, MİGROS Tic. A.Ş.’nin de bünyesinde bulunan Anadolu Holding’e taşıma kararı aldık. Bu süreç ile birlikte Migros yöneticileri ve Makro Marketin avukatı ile görüşmelerimiz başladı.
Migros sorunun çözümü için Makro Marketten yeni mağazaların alımı için anlaşma yaptı. Bu anlaşmanın koşulu direnişçi işçilerin tazminatlarının ödenmesi. Ve Uyum/Makro Direnişçileri işçiler tarafından hazırlanan listeye göre kıdem tazminatlarının tamamı ödendi.
Uyum/Makro işçilerinin Direniş Destanı zaferle sonuçlandı. Sendikamız öncülüğünde ki bu direniş Türkiye İşçi Sınıfı tarihinde pek örneği olmayan bir süreçle zaferle sonuç alındı. İşçiler tazminatlarını aldılar.
16 aydan beri Metro AG’nin işçi düşmanlığına ve işbirlikçi sarı sendikacılığa karşı her türlü baskı, gözaltılar ve açılan davalara karşın kararlılıkla direnen Real Direnişçisine 5 aydan beri Real Direnişi ile ortak mücadeleye dönüşen ve direnişlerini zaferle taçlandıran Uyum/Makro direnişi karşısında üç maymunu oynayanlar, sarı sendikacılarla işbirliği adına direnişler karşısında duyarsız kalanları başta DİSK yönetimini diğer konfederasyonlar direniş destanımızı izole etmeye çalışanları işçi sınıfımız, direnişçiler unutmayacaktır. 09.11.2018
Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi
• Uyum/Makro Direnişçileri Kazandı
• Real Direnişçileri de Kazanacak
• Kahrolsun Sarı Sendikacılık
• Yaşasın Uyum/Makro İşçilerinin Direnişi ve Zaferi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*