Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » UPS işçileri için İstanbul’da dayanışma eylemi

UPS işçileri için İstanbul’da dayanışma eylemi

Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS)’in bağlı olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF)’nun 42. kongresinde sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve 120 gündür direnişte olan UPS işçileri için bugün (1 Eylül) eylem günü ilan edildi.

İstanbul’da gerçekleştirilen destek eylemi direnişte olan UPS işçileri ve aileleri, çeşitli sendikalar, devrimci demokrat kitle örgütlerinin desteği ile birlikte yapıldı.

Sabah saat 11.00’da Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelen kitle “UPS’ye sendika girecek başka yolu yok”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Direne direne kazanacağız” ve “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla Zeytinburnu UPS Genel Merkezi’ne yürüyüş yapıldı.

Yürüyüş esnasında en önde “Yaşasın uluslararası sınıf dayanışması! / TÜMTİS” ve “UPS’den atılan işçiler geri alınsın! / TÜMTİS” yazılı pankartları açıldı.

Tuzla’da Rimaks Tekstil fabrikasında işten atılan TEKSİF üyesi direnişçi işçiler dövizleri ile birlikte eyleme katılım sağladı. HSGGP, İşçi Gazetesi, Mücadele Birliği, Alınteri, UİD-DER, DİK, BDSP ve Devrimci Proletarya okurları destek verdi.

Zeytinburnu UPS Genel Merkez önünde yapılan basın açıklamasını TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk gerçekleştirdi. Öztürk’ün yaptığı açıklamada şu ifadelere yerildi;

“UPS’nin yıllık cirosu ortalama 55 milyar dolardır. Bu değerin esas üreticisi işçiler ise Türkiye’de açlık sınırının altında ücretlerle, haftada 6 gün, günde ortalama 10-12 saat ve baskı altında çalıştırılmaktadırlar. UPS ‘Temiz Kargo’ kampanyasına attığı imzayla kargo sektöründe toplumsal açıdan sorumlu bir işveren olacağını taahhüt etmiştir. Ama işçileri son derece kötü koşullarda çalıştırarak bu taahhüdü ihlal etmektedir. Her gün ağır yük taşıyan, saatlerce paketleme ve dağıtım yapan, uzun yollarda araç kullanan UPS işçisinin insanca çalışmaya, insanca yaşamaya ve bunun için sendikaya ihtiyacı vardır…

Dün 190 gün süren bir direnişi kazandığımız Mersin Limanı’ndaydık. Bugün UPS’nin önündeyiz. Yine kararlıyız, yine kazanacağız. Üç talebimiz yerine getirilene kadar direniş çadırlarından ayrılmayacağız.

– İşten atılan işçiler koşulsuz olarak işe geri başlatılmalıdır.
– İşçiler sendikaya üye olmamaları için tehdit edilmemeli; üye olanlar istifaya zorlanmamalıdır.
– UPS yönetimi sendikamızla derhal görüşmeli; sendika hakkına saygı göstermelidir.

İstanbul, İzmir, Ankara ve Balıkesir’deki üyelerimiz işbaşı yapana, Toplu İş Sözleşmesi imzalanana kadar mücadelemiz devam edecek. Tüm kardeş sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emeğin yanında olan herkesi mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.”

Açıklamanın ardından Türk-İş Genel Teşkilat Sekreteri Cemal Bakındı yaptığı konuşmada Uluslar arası mücadelenin önemini vurgulayarak işten atılan işçilerin Eylül’ün 15’inde kadar işe geri alınmadığı takdirde daha kitlesel bir şekilde tekrar sokaklarda olacaklarını söyledi.

Eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*