Anasayfa » GÜNDEM » Roboski’de katledilenleri unutursak, insan kalamayız!

Roboski’de katledilenleri unutursak, insan kalamayız!

2011’in sırayı 2012’ye devretmeye hazırlandığı son günlerde bir tarafta akıllar da geride kalan yılın anıları canlanırken bir taraftan da yeni yılın planları yapılmaya, hayalleri kurulmaya başlanmıştı. Ta ki 28 Aralık gecesinde Roboskî’den gelen ve yüreklere ateş düşüren habere kadar.

Devlet katliamlarına aşina olan bu coğrafyada defalarca katliamlara uğramış Kürt halkının evlatları yine katledilmişti. Ama bu seferki bir başkaydı. Kaçağa giden Roboskili köylülerden otuzdörtü savaş uçakları ile bombalanmıştı. Köylülerin bombalarda parçalanan bedenleri kaçağa gittikleri katırlarınki ile karışmıştı.

Farklı bir sabaha kalkılmıştı ve dünkü hayaller, planlar yerini Roboski’ye bırakmıştı. Devletten hesabı sorulmalı, Roboski’nin üzerinin örtülmesine izin verilmemeliydi.

Zira PKK gerillalarını katletmeye alışık devlet bu katliamı da “PKKlilere yönelik bir operasyon” diyerek üzerini örtmeye çalıştı. Burjuva basında hemen pozisyon alarak yalana ortak oldu ve “Sınırda PKK ile yaşanan çatışma” şeklinde haberler geçmeye başladı. Ama kısa sürede sosyal medyadan yayılan haberler bu yalanın daha fazla sürmesine izin vermedi.

Devlet yine bir katliama imza atmıştı ve bu sefer mızrak çuvala sığmıyordu. İnsan hakları heyeti, katliamı “yargısız infaz” olarak değerlendirdi ve olayın toplu bir katliam olduğu görüşüne vardıklarını söylediler. Ardından TBMM’de Uludere Alt Komisyonu kuruldu. Ama Roboskili ailelerin “Devlet failleri açıklasın! Zira büyük bir gerçek var; faili biliyoruz, faili tanıyoruz!” talebi aradan geçen 2 yıla rağmen bir yol almış değil.

Bugün yine hesap sorma bilinciyle anıyoruz 34 ölümüzü. Katil belli: TC, sınırötesi harekat emrini verme yetkisi olan Başbakanı, vur emrini uygulamaya geçiren Genelkurmay başkanı ve bu emri uygulayan Hava Kuvvetleri Komutanı…

Katil bu kirli savaş aygıtının yukarıdan aşağıya bir parçası olan herkes…

Biz hesap sormadıkça katillerden, Kürt halkı özgürleşmedikçe Roboski’de parçalananların düşleri de vatansız kalacak.

Roboski’de katledilenleri unutursak, insan kalamayız! Unutursak, hesap sormazsak sosyalist olamayız!

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*